Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Nagroda im. K. Krauze dla Grzegorza Królikiewicza

„Sąsiady”. Fot. materiały prasowe
„Sąsiady”. Fot. materiały prasowe

Nagroda im. Krzysztofa Krauze dla Grzegorza Królikiewicza

19 grudnia 2016    
17 grudnia po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Krzysztofa Krauze. Otrzymał ją Grzegorz Królikiewicz za film „Sąsiady”.

POLECANE

Nagroda im. K. Krauze dla Grzegorza Królikiewicza

17 grudnia po raz pierwszy przyznano Nagrodę im. Krzysztofa Krauze. Otrzymał ją Grzegorz Królikiewicz za film „Sąsiady”.

Nagroda dla twórcy bezkompromisowego

„Grzegorz Królikiewicz to twórca idący własną drogą, oryginalny, stale poszukujący, nie dający się zamknąć w żadnej szufladce (…). Królikiewicz – podobnie jak Tadeusz Kantor w teatrze – jest w kinie twórcą wielkim, osobnym, jest wizjonerem” – mówiła Magdalena Łazarkiewicz, wręczając Grzegorzowi Królikiewiczowi nagrodę im. Krzysztofa Krauze.

Kapituła Nagrody im. Krzysztofa Krauze nagrodziła Grzegorza Królikiewicza za jego ostatnią fabułę „Sąsiady”. Jak mówiła Magdalena Łazarkiewicz „»Sąsiady« to film niezwykły, hipnotyczny, przejmujący w formie, z fantastycznymi zdjęciami Krzysztofa Ptaka, w których zastosował on swój niezwykły wynalazek: Czarne światło. To także film bolesny w opisie świata ludzi wykluczonych, mieszkańców łódzkich famuł, żyjących na marginesie społeczeństwa (…). Grzegorz Królikiewicz, mimo iż przez wiele lat nie robił filmów, zachował w sobie wrażliwość, młodego duchem artysty – jego nielinearna, namiętna, a momentami boleśnie ironiczna przypowieść ma wszelkie cechy filmowej awangardy”.

W hołdzie Krzysztofowi Krauze

„Patronem nagrody jest zmarły Krzysztof Krauze, poeta filmowy, którego twórczość filmową bardzo ceniłem. Z Krzysztofem Krauze spotkałem się w Se-Ma-Forze, kiedy realizował swoją etiudę o samotności młodego wyobcowanego mężczyzny z podwórka wielkomiejskiego. Poraził mnie wtedy nastrojem smutku i jednocześnie duchowej pełni. Od tej pory zwracałem uwagę na każdy jego film. Przyjmując tę nagrodę, składam hołd Krzysztofowi Krauze, który najbardziej zasłużył na to, żeby być człowiekiem osobnym, tak jak bohater jego etiudy” – powiedział Grzegorz Królikiewicz. 

Nagroda Gildii Reżyserów

W składzie Kapituły Nagrody im. Krzysztofa Krauze znaleźli się: Agnieszka Holland, Joanna Kos-Krauze, Bodo Kox, Rafael Lewandowski i Magdalena Łazarkiewicz.

Kapituła brała pod uwagę filmy, które miały premierę kinową w 2015 roku. Nominacje zgłaszali wszyscy członkowie Gildii Reżyserów Polskich.

Nominacje otrzymali: Karolina Bielawska za film „Mów mi Marianna”, Kuba Czekaj za „Baby Bump”, Magnus von Horn za film „Intruz”, Grzegorz Jankowski za „Polskie gówno”, Grzegorz Jaroszuk za „Kebab i Horoskop”, Grzegorz Królikiewicz za film „Sąsiady”, Hanna Polak za „Nadejdą lepsze czasy”, Agnieszka Smoczyńska za „Córki Dancingu” i Małgorzata Szumowska za „Body/Ciało”.

Nagroda będzie przyznawana corocznie, a jej druga edycja odbędzie się 2 kwietnia 2017 roku w urodziny jej patrona. Kapituła będzie brała pod uwagę filmy, które miały premierę w 2016 roku.

Relacja z planu filmu "Sąsiady" Grzegorza Królikiewicza Więcej Relacja z planu filmu "Sąsiady" Grzegorza Królikiewicza Konferencja filmu "Sąsiady" Więcej Konferencja filmu "Sąsiady" "Sąsiady" w kinach Więcej "Sąsiady" w kinach Nagroda imienia Krzysztofa Krauze Więcej Nagroda imienia Krzysztofa Krauze

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie