Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

"Pokot" polskim kandydatem do Oscara

fotos z filmu "Pokot"
"Pokot", fot. Robert Pałka

"Pokot" polskim kandydatem do Oscara

9 września 2017    
Komisja Oscarowa wybrała film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

POLECANE

"Pokot" polskim kandydatem do Oscara

Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska oraz Magdalena Sroka wybrała film "Pokot" w reżyserii Agnieszki Holland na polskiego kandydata do Oscara w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

"Po długich dyskusjach komisja uznała, że to »Pokot« będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej. Rozważaliśmy kilka tytułów i w naszej ocenie film Agnieszki Holland ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara" - powiedział Paweł Pawlikowski.

"»Pokot« to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. »Pokot« to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat" – dodał przewodniczący Komisji Oscarowej.

"Agnieszka Holland jest reżyserką znaną i cenioną wśród członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. Była trzykrotnie nominowana do Oscara, w tym dwukrotnie w kategorii »Najlepszy Film Nieanglojęzyczny«, cały czas realizuje produkcje telewizyjne w Stanach Zjednoczonych. Warto podkreślić, że »Pokot«, laureat Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale, był już dystrybuowany w kilku krajach oraz ma bardzo skutecznego i doświadczonego agenta sprzedaży – Beta Cinema" - zaznaczyła dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka.

"Kampanię promocyjną filmu Agnieszki Holland nieprzypadkowo zaczynamy na festiwalu w Toronto. To bardzo ważne miejsce dla tytułów, które stają do oscarowej rywalizacji. Polski Instytut Sztuki Filmowej, podobnie jak w latach ubiegłych, będzie wspierał kampanię oscarową polskiego kandydata. W przypadku obecności »Pokotu« na shortliście, wsparcie ze strony Instytutu zostanie zwiększone" – zapewniła dyrektor PISF.

"Pokot"

Główną bohaterką nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland jest mieszkająca w Sudetach, emerytowana inżynierka Janina Duszejko, astrolożka z zamiłowania i wegetarianka. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to ślady saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.

Autorkami scenariusza są Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk. Scenariusz jest oparty na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk, wydanej w 2009 roku przez Wydawnictwo Literackie, pt. "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, współautorem Rafał Paradowski. Muzykę do filmu skomponował Antoni Komasa-Łazarkiewicz. 

W filmie zagrali m.in.: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Borys Szyc, Andrzej Grabowski, Tomasz Kot, Katarzyna Herman, Patricia Volny, Miroslav Krobot, Marcin Bosak i Andrzej Konopka.

"Pokot" to polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja. Producentem filmu jest Studio Filmowe TOR, które otrzymało dofinansowanie z europejskiego Programu Media oraz Polsko-Niemieckiego Funduszu Co-Developmentowego na development scenariusza projektu filmu fabularnego. Niemieckim koproducentem filmu jest firma Heimatfilm, czeskim Nutprodukce, słowackim Nutprodukcia a po stronie szwedzkiej Chimney. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film, Narodowy Instytut Audiowizualny, HBO i Agora. Film był współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej. Otrzymał również dofinansowanie z europejskiego funduszu Eurimages.

"Pokot" wszedł na ekrany polskich kin 24 lutego 2017. Polskim dystrybutorem obrazu jest Next Film. 

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale 

Agnieszka Holland i Kasia Adamik ze Srebrnym Niedźwiedziem dla filmu "Pokot". Fot. Bartosz Sadowski

Światowa premiera "Pokotu" odbyła się na 67. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Obraz Agnieszki Holland był prezentowany w Konkursie Głównym i otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia - Nagrodę Alfreda Bauera - przyznawaną filmom fabularnym wyznaczającym nowe perspektywy w sztuce filmowej.

Po światowej premierze w Berlinie "Pokot" został bardzo dobrze przyjęty przez zagranicznych krytyków filmowych. 

Deborah Young z "The Hollywood Reporter" przyrównuje postać Janiny Duszejko do stworzonej przez Agatę Christie postaci panny Marple, detektyw - amator, która w "Pokocie" jest "wegetarianką i hipiską, która zamieszkała w Fargo". W swoim tekście autorka pisze m.in. o "narastającym w miarę kolejnych morderstw napięciu, jakie tworzy antagonizm między kierującą się namiętnościami porywczą Duszejko a otaczającymi ją tępymi potworami". Recenzentka wierzy, że film Agnieszki Holland "pełen spektakularnych zdjęć przyrody" znajdzie odbiorców zarówno wśród miłośników kina arthousowego jak i np. obrońców praw zwierząt.

"»Pokot« to dzieło eklektyczne, ale satysfakcjonujące" - pisze w swojej recenzji Sarah Ward z magazynu Screen. "Narracja filmu wymyka się łatwej kategoryzacji, ale zachęca do skupienia i kontemplacji". Autorka recenzji pisze też o bardzo dobrym przyjęciu roli Agnieszki Mandat w Berlinie, co jej zdaniem może przynieść filmowi szeroką światową dystrybucję.

Alex Billington z portalu Firstshowing zachwycony jest m.in. zdjęciami autorstwa Jolanty Dylewskiej. Pisze, że "dzięki zdjęciom, muzyce Antoniego Łazarkiewicza-Komasy oraz odtwórczyni głównej roli widz długo będzie o filmie pamiętał" i że "udzieli mu się mój entuzjazm i miłość do tego tytułu". "Ten seans przynosi katharsis, ale nie jest to przytłaczające uczucie - twórcy raczej zachęcają do tego, by instynktownie sprzyjać przesłaniu filmu (...). To ekscytujący film, który docenią od razu wszyscy miłośnicy zwierząt" - zauważa krytyk.

Więcej recenzji filmu można przeczytać na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/pokot-swiatowa-premiera-filmu-w-berlinie.

Szansa na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych

"Pokot" ma szansę na zdobycie nominacji do Europejskich Nagród Filmowych 2017. Film Agnieszki Holland znalazł się na liście 51 pełnometrażowych produkcji fabularnych, która została ogłoszona przez Europejską Akademię Filmową 22 sierpnia 2017. Więcej informacji na stronie: www.pisf.pl/aktualnosci/wiadomosci/polskie-filmy-z-szansa-na-nominacje-do-europejskich-nagrod-filmowych-2017. Warto dodać, że "Pokot" w ubieganiu się o Europejską Nagrodę Filmową w kategorii Najlepszy Film Europejski otrzymał rekomendację FIPRESCI.

Zagraniczna dystrybucja

Zagranicznym agentem sprzedaży filmu jest Beta Cinema. "Pokot" wszedł już w tym roku na ekrany kin m.in. na Słowacji, w Czechach, Finlandii, Norwegii a niedługo obejrzą go widzowie w Szwecji i Hiszpanii. 

"Pokot" - światowa premiera filmu w Berlinie Więcej "Pokot"  - światowa premiera filmu w Berlinie 67. Berlinale. Srebrny Niedźwiedź dla "Pokotu" Agnieszki Holland! Więcej 67. Berlinale. Srebrny Niedźwiedź dla "Pokotu" Agnieszki Holland! Światowa premiera "Pokotu" na 67. Berlinale Więcej Światowa premiera "Pokotu" na 67. Berlinale "Pokot" w czeskich kinach Więcej "Pokot" w czeskich kinach "Pokot" w kinach w Finlandii Więcej "Pokot" w kinach w Finlandii "Pokot" w norweskich kinach Więcej "Pokot" w norweskich kinach "Pokot" w słowackich kinach Więcej "Pokot" w słowackich kinach "Pokot" z rekomendacją FIPRESCI Więcej "Pokot" z rekomendacją FIPRESCI Polskie filmy z szansą na nominacje do EFA 2017 Więcej Polskie filmy z szansą na nominacje do EFA 2017

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie