Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Polskie kino historyczne 2005-2018

Filmy historyczne w trakcie realizacji

Obecnie w trakcie realizacji jest kilkanaście fabularnych produkcji historycznych dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, m.in. „Dywizjon 303” w reżyserii Denisa Delicia i Wiesława Saniewskiego o polskich lotnikach walczących w Bitwie o Anglię, „Józef Piłsudski - przystanek Niepodległość” Michała Rosy z Dawidem Ogrodnikiem w roli głównej, nowy film Jana Jakuba Kolskiego „Ułaskawienie" o historii żołnierza wyklętego „Odrowąża”, którego grób czterokrotnie był niszczony przez UB, „Kurier” Władysława Pasikowskiego oparty na wydarzeniach z biografii Jana Nowaka-Jeziorańskiego, „Specjalsi” Krzysztofa Łukaszewicza o jednostce „GROM” czy najnowszy film Jana Komasy „Przysięga Ireny” o Irenie Opdyke (z domu Gut), ratującej Żydów podczas II wojny światowej.

Kino historyczne jednym z priorytetów PISF

Kino historyczne jest jednym z priorytetów PISF od początku istnienia Instytutu. W latach 2005-2015 powstało 69 dofinansowanych przez Polski Instytut Sztuki Filmowej pełnometrażowych fabularnych filmów historycznych. Łączne wsparcie PISF dla tych produkcji wyniosło aż 349 mln zł.

Najwyższe dofinansowania dla filmów historycznych

Fabularne produkcje historyczne mogą liczyć w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej na najwyższe kwoty dofinansowania. Najwyższą w historii Instytutu dotację – 9 mln zł – otrzymał film Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska”. „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego o masowych mordach dokonanych przez Ukraińców na polskich mieszkańcach Wołynia został dofinansowany przez PISF dotacją w wysokości 7 mln zł. 6 mln zł Instytut przeznaczył m.in. na filmy „Katyń” Andrzeja Wajdy o dokonanym przez Rosjan ludobójstwie na polskich oficerach, „Miasto 44” Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim czy na film Michała Rosy „Józef Piłsudski – przystanek Niepodległość”. Z kolei 5,5 mln zł wyniosła dotacja PISF dla filmu Janusza Zaorskiego „Syberiada polska” poświęconego wywózkom polskich obywateli II Rzeczpospolitej na Syberię.

Popularność polskiego kina historycznego wśród widzów

Ostatnia dekada przyniosła niezwykłą popularność kina historycznego. „Katyń” był drugim najchętniej oglądanym tytułem 2007 roku: film Andrzeja Wajdy zobaczyło aż 2,77 mln osób. Dwa lata później „Popiełuszko. Wolność jest w nas” przyciągnął do kin 1,31 mln widzów. W 2011 roku ponad 1,5 mln osób obejrzało „1920. Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana, z kolei „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” Antoniego Krauzego – 676 tys. Rok później – nominowane do Oscara „W ciemności” Agnieszki Holland zgromadziło widownię w liczbie 1,2 mln osób, a film był piątym najchętniej oglądanym tytułem roku. „Róża” Wojciecha Smarzowskiego miała 431 tys. widzów. W 2013 roku blisko 1 mln osób obejrzało „Wałęsę. Człowieka z nadziei” Andrzeja Wajdy. Świetne wyniki frekwencyjne przyniósł 2014 rok: „Miasto 44” Jana Komasy (1,75 mln), „Jack Strong. Operacja Wolność” Władysława Pasikowskiego (1,18 mln), „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego (834 tys.), natomiast film dokumentalny zmontowany z kronik powstańczych „Powstanie Warszawskie" obejrzało aż 599 tys. osób. W 2016 roku znakomity wynik frekwencyjny odniósł film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego – 1,44 mln osób. 

Wszystkie filmy mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie