Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Polskie kino historyczne 2005-2017

Kino historyczne jednym z priorytetów PISF

W latach 2005-2015 powstało 69 pełnometrażowych fabularnych filmów historycznych z dofinansowaniem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Łączne wsparcie PISF dla tych produkcji wyniosło aż 349 mln zł. Obecnie w trakcie realizacji jest kilkanaście kolejnych produkcji fabularnych z oczekiwanym przez widzów "Dywizjonem 303" w reżyserii Denisa Delicia i Wiesława Saniewskiego, nowym filmem Jana Jakuba Kolskiego "Ułaskawienie" o historii żołnierza wyklętego "Odrowąża" (zginął w 1946 roku), którego grób czterokrotnie był niszczony przez UB. W końcowej fazie są prace przygotowawcze filmu o jednostce "GROM" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza. Jan Komasa pracuje nad koprodukcją międzynarodową "Przysięga Ireny", która  jest historią o Irenie Opdyke (z domu Gut),  ratującej Żydów podczas II wojny światowej. 

Najwyższe dofinansowania dla filmów historycznych

Fabularne produkcje historyczne mogą liczyć, zgodnie z obowiązującymi Programami Operacyjnymi PISF, na najwyższe możliwe dofinansowanie, które wynosi 6 mln zł. Takie dofinansowanie otrzymały m.in. filmy "Katyń" Andrzeja Wajdy o ludobójstwie na polskich oficerach dokonanym przez Rosjan, "Miasto 44" Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim. Z kolei 5,5 mln zł wyniosła dotacja PISF dla filmu Janusza Zaorskiego "Syberiada polska" poświęconego wywózkom polskich obywateli II Rzeczpospolitej na Syberię. Najwyższe dofinansowanie – 9 mln zł – przeznaczono na film Jerzego Hoffmana "1920. Bitwa Warszawska". "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, film o masowych mordach dokonanych przez Ukraińców na polskich mieszkańcach Wołynia został dofinansowany przez PISF dotacją w wysokości 7 mln zł. 

Wzrost liczby dokumentalnych filmów historycznych

W latach 2006-2014 powstało 176 historycznych filmów dokumentalnych o różnym metrażu.  Kolejnych 8 jest w różnych fazach produkcji. Łączna kwota dofinansowania dla tych filmów przekroczyła 30,8 mln zł.

Kino animowane jako promocja polskiej historii

Na wsparcie historycznych produkcji animowanych Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył ponad 20,3 mln zł. Dofinansowanie otrzymało 16 projektów filmowych. Warto przypomnieć o międzynarodowej produkcji dla dzieci "Latająca Maszyna", która promowała twórczość Fryderyka Chopina oraz filmie Anci Damian "Czarodziejska Góra" o życiu i walce Adama Jacka Winklera. Od 1965 roku przebywał na emigracji w Paryżu. Jako antykomunista, w pierwszej połowie lat 80. dołączył do oddziału Ahmada Szaha Massuda i walczył z inwazją sowiecką w Afganistanie.

Popularność polskiego kina historycznego wśród widzów

Ostatnia dekada przyniosła niezwykłą popularność kina historycznego. "Katyń" był drugim najchętniej oglądanym tytułem 2007 roku: film Andrzeja Wajdy zobaczyło aż 2,77 mln osób. Dwa lata później "Popiełuszko. Wolność jest w nas" przyciągnął do kin 1,31 mln widzów. W 2011 roku ponad 1,5 mln osób obejrzało "1920. Bitwa Warszawska" Jerzego Hoffmana, z kolei "Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł" – 676 tys. Rok później – nominowane do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland zgromadziło widownię w liczbie 1,2 mln osób, a film był piątym najchętniej oglądanym tytułem roku. "Róża" Wojciecha Smarzowskiego miała 431 tys. widzów. W 2013 roku blisko 1 mln osób obejrzało "Wałęsę. Człowieka z nadziei" Andrzeja Wajdy. Świetne wyniki frekwencyjne przyniósł 2014 rok: "Miasto 44" Jana Komasy (1,75 mln), "Jack Strong. Operacja Wolność" Władysława Pasikowskiego (1,18 mln), "Kamienie na szaniec" Roberta Glińskiego (834 tys.), natomiast film dokumentalny zmontowany z kronik powstańczych "Powstanie Warszawskie" obejrzało aż 599 tys. osób. W 2016 roku znakomity wynik frekwencyjny odniósł film "Wołyń" w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego - 1,44 mln osób. 

Wszystkie filmy mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie