Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Polskie kino historyczne 2005-2015

Kino historyczne jednym z priorytetów PISF

W latach 2005-2015 powstało 69 pełnometrażowych fabularnych filmów historycznych z dofinansowaniem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Obecnie, w trakcie realizacji jest kolejnych 11 produkcji, z bardzo oczekiwanym przez widzów filmem Wojciecha Smarzowskiego – „Wołyń” na czele. Łączne wsparcie PISF dla tych produkcji wyniosło aż 349 mln zł. 

Najwyższe dofinansowania dla filmów historycznych

Fabularne produkcje historyczne mogą liczyć, zgodnie z obowiązującymi Programami Operacyjnymi PISF, na najwyższe możliwe dofinansowanie, które obecnie wynosi 6 mln zł. Takie dofinasowanie otrzymały m.in. filmy „Katyń” Andrzeja Wajdy o ludobójstwie na polskich oficerach dokonanym przez Rosjan, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego o masowych mordach dokonanych przez Ukraińców na polskich mieszkańcach Wołynia czy „Miasto 44” Jana Komasy o Powstaniu Warszawskim. Z kolei 5,5 mln zł wyniosła dotacja PISF dla filmu Janusza Zaorskiego „Syberiada polska” poświęconego wywózkom polskich obywateli II Rzeczpospolitej na Syberię. Najwyższe dofinansowanie – 9 mln zł – przeznaczono na film Jerzego Hoffmana „1920. Bitwa Warszawska”.

Wzrost liczby dokumentalnych filmów historycznych

W latach 2006-2014 powstało 176 historycznych filmów dokumentalnych o różnym metrażu.  Kolejnych 8 jest w różnych fazach produkcji. Łączna kwota dofinansowania dla tych filmów przekroczyła 30,8 mln zł.

Kino animowane jako promocja polskiej historii

Na wsparcie historycznych produkcji animowanych Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył ponad 20,3 mln zł. Dofinansowanie otrzymało 16 projektów filmowych. Warto przypomnieć o międzynarodowej produkcji dla dzieci „Latająca Maszyna”, która promowała twórczość Fryderyka Chopina oraz filmie Anci Damian „Czarodziejska Góra” o życiu i walce Adama Jacka Winklera. Od 1965 roku przebywał na emigracji w Paryżu. Jako antykomunista, w pierwszej połowie lat 80. dołączył do oddziału Ahmada Szacha Massuda i walczył z inwazją sowiecką w Afganistanie.

Popularność polskiego kina historycznego wśród widzów

Ostatnia dekada przyniosła niezwykłą popularność kina historycznego. „Katyń” był drugim najchętniej oglądanym tytułem 2007 roku: film Andrzeja Wajdy zobaczyło aż 2,7 mln osób. Dwa lata później „Popiełuszko. Wolność jest w nas” przyciągnął do kin 1,31 mln widzów. W 2011 roku blisko 1,5 mln osób obejrzało „1920. Bitwa Warszawska” Jerzego Hoffmana, z kolei „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł” – 667 tys. Rok później – nominowane do Oscara „W ciemności” Agnieszki Holland zgromadziło widownię w liczbie blisko 1,2 mln osób, a film był piątym najchętniej oglądanym tytułem roku. „Róża” Wojciecha Smarzowskiego miała 428 tys. widzów. W 2013 roku blisko 1 mln osób obejrzało „Wałęsę. Człowieka z nadziei” Andrzeja Wajdy. Świetne wyniki frekwencyjne przyniósł 2014 rok: „Miasto 44” Jana Komasy (1,7 mln), „Jack Strong. Operacja Wolność” Władysława Pasikowskiego (prawie 1,2 mln), „Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego (831 tys.), natomiast film dokumentalny zmontowany z kronik powstańczych „Powstanie Warszawskie” obejrzało aż 593 tys. osób.

Wszystkie filmy mogły zostać zrealizowane dzięki wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl/glowna/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.fpca.org.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.fn.org.pl/page/index.php, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polskaswiatloczula.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie