Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

22 marca 2016 Polish Films for Foreigners w kinie Wisła w Warszawie

Polish Films for Foreigners w kinie Wisła w Warszawie

Najblisze spotkanie z cyklu Polish Films For Foreigners będzie poświęcone 20. rocznicy śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.

  • 22 marca, godz. 20.30, "Krótki film o zabijaniu" (1987)
  • kino Wisła, plac Wilsona 2, Warszawa
  • film z angielskimi napisami, bilety: 16 złotych

Już w początkowej fazie prac nad słynnym "Dekalogiem" Krzysztof Kieślowski planował zrealizować dwa odcinki serialu także w formie dłuższych filmów kinowych. Reżyserowi zależało zwłaszcza na rozwinięciu piątej części cyklu, dotyczącej przykazania "Nie zabijaj". W efekcie powstał "Krótki film o zabijaniu" – najbardziej wstrząsające dzieło Kieślowskiego, które rozsławiło nazwisko polskiego twórcy na całym świecie.

Pierwsza połowa filmu to surowy, niemal paradokumentalny zapis kilku godzin z życia trzech mieszkańców Warszawy. Losy mężczyzn przedstawiane są równolegle, jednak z czasem odrębne wątki zaczynają się zazębiać, by w końcu połączyć się w jedną historię. Jacek (Mirosław Baka) to dwudziestoletni, pozbawiony sensu życia chłopak, który włóczy się po mieście z myślą o zabiciu człowieka. Jego przypadkową ofiarą staje się Marian (Jan Tesarz), opryskliwy taksówkarz w średnim wieku. Chłopak zamawia kurs w odludne miejsce, po czym z zimną krwią morduje kierowcę, a następnie ucieka jego samochodem z miejsca zbrodni. Tego samego dnia młody, wrażliwy adwokat Piotr Balicki (Krzysztof Globisz) dostaje swoją pierwszą pracę w kancelarii. Kiedy jakiś czas później Jacek zostanie złapany, to właśnie Piotr zajmie się obroną mordercy.

W "Krótkim filmie" pojawiają się dwie bardzo długie, naturalistyczne sceny zabijania: okrutne morderstwo taksówkarza oraz wyrok śmierci wykonany na Jacku. O ile w pierwszym przypadku szokuje brak motywu i wyjątkowa brutalność zbrodni, w drugim przerażający jest raczej rutynowy i urzędniczy charakter zabójstwa. Kiedy film powstawał w 1987 roku, kara śmierci w Polsce była jeszcze stosowana, dlatego reżyser mógł wiernie odtworzyć przebieg egzekucji. Na ekranie oglądamy drobiazgowe przygotowania do wykonania wyroku: na miejsce przybywa kat, by sprawdzić działanie szubienicy, naoliwić mechanizm i podłożyć miskę, do której spłynie kał straconego, itd.

Więcej na www.novekino.pl.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie