Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

19 marca 2016 Kino za Rogiem w Płocku z okazji 20. rocznicy śmierci Kieślowskiego

Kino za Rogiem w Płocku z okazji 20. rocznicy śmierci Kieślowskiego

W tym miesiącu mija 20. rocznica śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów. Dlatego Kino za Rogiem w Płocku zaprasza na pokaz dwóch jego filmów, stanowiących dwie, ulubione przez niego, formy wypowiedzi: dokument społeczny ("Z punktu widzenia nocnego portiera") i fabułę psychologiczną ("Przypadek").

  • Kino za Rogiem, POKiS, ul. Tumska 9A, Płock
  • 19 marca, godz. 17:00, cena biletu: 5 złotych, pokaz w cyklu "Rozwijanie znaczeń"

"Z punktu widzenia nocnego portiera" (dokument z 1977 roku, czas: 15 min) 

Portret nocnego portiera, który najbardziej lubi agresywne filmy, gdzie się biją. Ma zamiłowanie do kontrolowania wszystkiego i wszystkich. Jest zwolennikiem publicznych egzekucji. Uważa, że regulamin jest ważniejszy niż człowiek. Jest strażnikiem w fabryce i wykonuje swój zawód z oddaniem i poświęceniem. Jest i straszny, i śmieszny w swoim stosunku do świata. Portretując mężczyznę Kieślowski pokazuje, jak totalitarny system kształtuje słabe osobowości, jak czyni z ludzi bezwolne narzędzia.

"Przypadek" (fabuła z 1981 roku, czas: 116 min)

"Przypadek" zawiera piękne, uniwersalne przesłanie - przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i wartości jaką za sobą niesie postawa bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności. Był to ważny głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów, który chyba do dziś pozostaje bardzo aktualny.

"Przypadek" to jeden z peerelowskich „pułkowników”, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy, grającego 20-letniego Witka. Od tego, czy zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. W I wariancie w ostatniej chwili wskakuje do wagonu, gdzie pozna ideowego komunistę, a w efekcie zaangażuje się w działalność partyjnej młodzieżówki. II wariant: nie udaje mu się złapać pociągu, a za szarpaninę z SOK-istą zostanie skierowany do pracy przymusowej, gdzie pozna opozycjonistów i włączy się do pracy konspiracyjnej. W III wariancie Witek spóźnia się na pociąg, ale nie zostanie zatrzymany - wróci na studia, założy rodzinę, zrobi karierę naukową i nie zaangażuje się politycznie.

Film w wersji z 1981 roku z przywróconymi fragmentami usuniętymi przez cenzurę.

Więcej na stronie www.turystykaplock.eu.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie