Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

17 maja 2016 Filmy Kieślowskiego w OKF Iluzja w Częstochowie

Filmy Kieślowskiego w OKF Iluzja w Częstochowie

Kino Studyjne OKF Iluzja w Częstochowie, w związku z obchodami Roku Kieślowskiego i w ramach cyklu "Filmowy wtorek - Aleje - tu się dzieje!" zaprasza 17 maja 2016 na pokaz filmów Krzysztofa Kieślowskiego i spotkanie z Arturem Barcisiem.

W programie:

  • 17.15 - "Gadające głowy"
  • 17.30 - "Krótki film o miłości"
  • 19.00 - Spotkanie z Arturem Barcisiem, aktorem filmów Krzysztofa Kieślowskiego.
  • 19.30 - "Bez końca"

Krzysztof Kieślowski - reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych. Debiutował w telewizji filmem dokumentalnym "Zdjęcie" (1969). Przez pewien czas pracował w Wytwórni Filmów Dokumentalnych. Współpracował z telewizją realizując dla niej filmy dokumentalne i fabularne oraz widowiska teatralne. Jako reżyser teatralny wystawił m. in. własną sztukę pt. "Życiorys" w Teatrze Starym w Krakowie w 1978 r. Za swoją twórczość filmową otrzymał dziesiątki nagród i wyróżnień, był laureatem "Felixa" - nagrody Europejskiej Akademii Filmowej. Wykładał reżyserię i scenopisarstwo na uczelniach w Katowicach (1979-82), Berlinie Zachodnim (1984), Helsinkach (1988) oraz w Szwajcarii (1985, 1988, 1992) i Łodzi (1993-96). W 1990 roku został honorowym członkiem Brytyjskiego Instytutu Filmowego za "wybitny twórczy wkład do kultury ruchomego obrazu". W 1995 został członkiem Akademii Filmowej w USA.

Artur Barciś - ukończył Wydział Aktorski PWSFTviT w Łodzi w 1979 roku. Zadebiutował w roku 1978 niewielką rolą rannego żołnierza w filmie "Do krwi ostatniej". Popularność zyskał w latach 80. Do swoich najważniejszych ról zalicza postaci portretowane w "Dekalogu", "Dwóch księżycach", a ostatnio także w serialu "Miodowe lata". Barciś często również występuje na scenach warszawskich teatrów. W latach 1979 - 1981 występował w teatrze Na Targówku, w latach 1982-1984 na deskach Teatru Narodowego a od 1984 roku jest związany z Teatrem Ateneum. Jako aktor charakterystyczny tworzy doskonałe kreacje zarówno w dramatach, jak i w komediach.

  • "Gadające głowy" – 14' film dokumentalny; reż. K. Kieślowski

Jest rok 1979. Krzysztof Kieślowski przeprowadza swego rodzaju sondę socjologiczną. Setki ludzi pyta: w którym roku się urodziłeś? kim jesteś? co jest dla ciebie najważniejsze? czego byś chciał? Z zarejestrowanych na taśmie ostatecznie wybiera 44 osoby i ustawia je w porządku chronologicznym:  Reżyser ukończył film w 1979 roku, lecz szanse dotarcia do widza dały mu dopiero wydarzenia sierpnia 1980 roku. Za ten dokument otrzymał Wyróżnienie Honorowe na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Oberhausen w 1981 roku.

  •  "Krótki film o miłości" - 83' film psychologiczny; reż. K. Kieślowski

Kinowa wersja "Dekalogu VI", szóstej części cyklu telewizyjnego roku w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego, która jest filmową wariacją na temat szóstego przykazania: Nie cudzołóż. Film ma nieco zmienioną fabułę - od "Dekalogu VI" różni się przede wszystkim bardziej poetyckim zakończeniem. Krytycy podkreślali, że Kieślowski odsunął na drugi plan warstwę fabularną, stawiając na bogate i subtelnie zarysowane wątki psychologiczne. Chwalono parę głównych aktorów: 20-letniego Olafa Lubaszenkę i Grażynę Szapołowską. Rola zmysłowej, powściągliwej, epatującej seksapilem Magdy, nagrodzona na FPFF w Gdyni i MFF w Chicago, ukształtowała późniejsze emploi aktorki i zapewniła jej dużą popularność. Film otrzymał wiele najważniejszych nagród na polskich (m.in. Złote Lwy) i zagranicznych festiwalach. Jest – obok Krótkiego filmu o zabijaniu – jednym z najbardziej znanych poza granicami kraju filmów Kieślowskiego z jego polskiego okresu twórczości.

  • "Bez końca" - 103' dramat psychologiczno-polityczny ; reż K. Kieślowski

Bez końca jest pierwszym dziełem, przy którym Kieślowski współpracował z adwokatem i scenarzystą Krzysztofem Piesiewiczem. Wszystkie kolejne filmy stworzył na podstawie jego scenariuszy. Akcja filmu rozgrywa się w roku 1982 - reżyser kreuje własną wizję ówczesnego konfliktu społecznego i analizuje różne mechanizmy jego neutralizowania, a ich skuteczność ocenia z całą surowością. "Film Kieślowskiego jest gorzki, jego zakończenie jest tragiczne. Ale odsłania on bezlitośnie, warstwa po warstwie, wszystkie nieomal pokłady skłóconej i dramatycznej materii życia w Polsce dzisiejszej" - pisano w roku 1984 w jednej z recenzji.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie