Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

13 marca - 24 września 2016 Wystawa "Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi"

Wystawa "Krzysztof Kieślowski. Fotografie z miasta Łodzi"

Wystawa przygotowana przez Muzeum Kinematografii w Łodzi prezentuje czarno-białe zdjęcia wykonane przez Krzysztofa Kieślowskiego – studenta pierwszego roku Wydziału Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnym i Filmowej w Łodzi w roku akademickim 1965/1966.

Tych kilkadziesiąt fotografii to wyjątkowy dokument z epoki autobusów „ogórków”, chłopięcych fartuszków szkolnych  z białymi kołnierzykami, gry w „noża”. Pokazują jesienną w deszczu i zimową, ośnieżoną Łódź z jej nowymi wieżowcami i starymi domami, ciemnymi bramami, podwórzami, witrynami sklepowymi, balustradami balkonów i mieszkańcami - dorosłymi o zniszczonych, zmęczonych twarzach i dziećmi o buziach roześmianych. Fotografie te są złożonym portretem miasta, przedstawionego przez pryzmat człowieka, stanowiącego zawsze - jak pokazała przyszłość - główny temat filmowych prac Kieślowskiego. Oglądając te skromne, czarno-białe fotografie mamy wyjątkową szansę ujrzenia Krzysztofa Kieślowskiego w stadium twórczego przeobrażenia z obserwatora w artystę. Wszystkie zdjęcia są wyjątkowe i stanowią znakomite świadectwo wrażliwości i dojrzałości młodego człowieka, znakomitego obserwatora i dokumentalisty, przyszłego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych, którego realizacje docenił wkrótce cały świat.

Wszystkie prace - udostępnione przez żonę artysty, Marię Kieślowską - pochodzą z archiwum rodzinnego reżysera.

Trasa wystawy:

  • 13 marca - 30 kwietnia 2016; Muzeum Kinematografii w Łodzi.
  • 18 kwietnia - 22 czerwca 2016; Instytut Polski w Budapeszcie, wystawa w ramach 22. Polskiej Wiosny Filmowej. Wystawę otworzy Krzysztof Zanussi, bedzie jej towarzyszył węgierski film dokumentalny "Kieślowski emlékezete" ("Pamięć Kieślowskiego") w reżyserii Géza Pörösa.
  • 29 maja - 5 czerwca; Małopolski Ogród Sztuki, wystawa w ramach 56. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.
  • 19-24 września 2016; Gdyńskie Centrum Filmowe, wystawa w ramach 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Kieslowski. Fotografie z miasta Lodzi

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie