Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

13 marca 2016 "Od dokumentu do fabuły" - przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Teresinie

"Od dokumentu do fabuły" - przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w Teresinie

W Teresińskim Ośrodku Kultury w ramach Kina za Rogiem odbędzie się mini przegląd filmowy "Od dokumentu do fabuły" poświęcony twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. Pokazy odbędą się 13 marca w niedzielę od godz. 18.00, dokładnie w 20. rocznicę śmierci tego znakomitego reżysera.

TOK chce zaprezentować filmy pokazujące jak duży wpływ na wczesne fabuły Kieślowskiego miały jego doświadczenia jako dokumentalisty.

- Dokument był pierwszą wielką miłością Krzysztofa Kieślowskiego. Dzisiaj, kiedy jego późniejsze światowe sukcesy osiąga ne w fabule przesłoniły okres twórczości dokumentalnej, odsuwając ją w cień, poniekąd zapominamy, w jak ogromnym stopniu właśnie film dokumentalny uformował przed laty osobowość artystyczną Kieślowskiego i jak wiele filmy fabularne, które nakręcił, zawdzięczają jego doświadczeniom dokumentalisty - mówi Marek Hendrykowski

Od dokumentu do fabuły - W 20. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego

  • Teresiński Ośrodek Kultury, Al. XX-lecia 32, 96-515 Teresin
  • 13 marca (niedziela), godz. 18.00

Siedem kobiet w różnym wieku - dokumentalny
Zamykając kolejne etapy artystycznego życia w symbolicznych siedmiu dniach tygodnia, Krzysztof Kieślowski tworzy za pomocą siedmiu subtelnych szkiców syntezę życia baletnicy, a jednocześnie piękny refleksyjny film o przemijaniu. Ewa Wycichowska, tancerka, choreograf i pedagog (występuje w sekwencji "Poniedziałek") powiedziała o filmie: "Byłam zszokowana, jak trafnie dotknął istoty bycia tancerzem. Powinno się go oglądać w tym zawodzie, co jakiś czas. Żeby wiedzieć, jak zmienia się perspektywa, kiedy jest się w pełni sił, i kiedy kończy się kariera".


Z punktu widzenia nocnego portiera - dokumentalny
W swoim portrecie nocnego portiera Kieślowski pokazuje, jak totalitarny system kształtuje słabe osobowości, jak czyni z ludzi bezwolne narzędzia. Jak pisała w 1979 roku Bożena Janicka: "To nie ten nieszczęśnik, który zwierza się nam prostodusznie, że kontrolowanie współobywateli jest nie tylko jego zawodem, ale również osobistą pasją i hobby, stanowi problem. Za jego pośrednictwem wkraczamy w sam środek sporu o to, jakimi metodami można skutecznie osiągnąć takie cele społeczne jak ład, porządek, respektowanie prawa".


Przypadek - psychologiczny. Polska 1981, 116' - od 12 r.ż.
Kieślowski o siłach, które kierują ludzkim losem. Od tego, czy dwudziestoletni Witek zdąży na pociąg, zależy, w jakim kierunku potoczy się jego życie. W filmie pokazane są trzy warianty historii tego samego bohatera. Uniwersalne przesłanie - przekonanie o wewnętrznej autonomii człowieka i nakaz bycia przyzwoitym niezależnie od okoliczności - a jednocześnie głos w ówczesnej dyskusji politycznej, sprzeciw wobec uproszczonych, czarno-białych podziałów.

Więcej na www.e-sochaczew.pl.

Teresin

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie