Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

13-18 sierpnia 2016 "Podwójne życie Kieślowskiego" na Solidarity of Arts

"Podwójne życie Kieślowskiego" na Solidarity of Arts

Kariera Krzysztofa Kieślowskiego w więcej niż jednym sensie podzielona jest na dwa etapy. W programie „Podwójne życie Kieślowskiego“ organizatorów interesują dwa elementy tego rozdwojenia. Pierwszym jest podział na kino dokumentalne i fabularne. Kieślowski rozpoczynał od dokumentu, by z czasem sięgnąć do fabuły, wprowadzając do niej jednak techniki z filmu dokumentalnego. Pod koniec jego kariery odszedł jednak zarówno od języka dokumentu, jak i od jego założeń tak daleko, że ostatnie jego filmy można by nawet nazwać antytezą filmu dokumentalnego.

Dwa rozdziały programu

W ramach wydarzenia organizatorzy przedstawią ostatnie filmy dokumentalne i graniczne dokonania fabularne Kieślowskiego (m.in. „Szpital", „Spokój") oraz „Amatora", jako koncepcyjne podsumowanie ścieżki reżysera. Szczególnym punktem pierwszego dnia programu będzie multimedialny wykład Jerzego Stuhra dotyczący tego zagadnienia.

Drugim rozdziałem programu jest rozdwojenie na kino polskie i wyjście Kieślowskiego za granicę. Wraz z tym wyjściem zmienił się nie tylko język jego kina, ale i filozoficzne podteksty fabuł. W tej części organizatorzy przedstawią m.in. „Podwójne życie Weroniki" jako obraz symbolicznego połączenia obu etapów oraz jeden z obrazów trylogii kolorów.

W debatach tematycznych w drugim i trzecim dniu pokazów wezmą udział doskonali filmowcy, aktorzy oraz współpracownicy reżysera: Krzysztof Wierzbicki, Marcel Łoziński, Witold Stok, Magda Sendecka, Krzysztof Piesiewicz, Krzysztof Zanussi, Mirosław Baka i Jacek Szumlas.

Program

Termin |13, 17–18 sierpnia

miejsce | Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, audytorium

wstęp | wolny

13 sierpnia / sobota

 • godz. 15.30 / projekcja filmu „Spokój” (1976, 81 min)
 • godz. 17.00 / wykład mistrzowski Jerzego Stuhra
 • godz. 18.00 / projekcja filmu „Amator” (1979, 117 min)

17 sierpnia / środa

 • godz. 16.00 / projekcja bloku filmów dokumentalnych:

„Pierwsza miłość” (1974, 52 min)
„Z punktu widzenia nocnego portiera” (1977, 15 min)
„Szpital” (1977, 20 min)
„Gadające głowy” (1980, 14 min);

 • godz. 18.00 / spotkanie z Krzysztofem Wierzbickim (reżyser, w latach 70-tych asystent i drugi reżyser Krzysztofa Kieślowskiego), Małgorzatą Hendrykowską (historyk filmu), Witoldem Stokiem (operator filmowy), prowadzenie: Magdalena Sendecka (krytyk filmowy)
 • godz. 19.15 / projekcja filmu „Przypadek” (1987, 112 min)

18 sierpnia / czwartek

 • godz. 15.00 / projekcja filmu „Podwójne życie Weroniki” (1997, 93 min)
 • godz. 17.00 / spotkanie z Krzysztofem Piesiewiczem (scenarzysta filmowy), prowadzenie: Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny)
 • godz. 18.00 / projekcja filmu „Dekalog: Krótki film o zabijaniu" (1987, 84 min)
 • godz. 20.00 / spotkanie z Krzysztofem Zanussim (reżyser), Mirosławem Baką (aktor), Jackiem Szumlasem (producent filmowy), prowadzenie: Łukasz Maciejewski (krytyk filmowy i teatralny)
 • godz. 21.00 / projekcja filmu „Trzy kolory: Czerwony” (1994, 93 min)

Więcej informacji na stronie www.solidarityofarts.pl.

Podwojne zycie Kieslowskiego

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie