Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 42 10 594
e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Kinematografia dla dzieci. Raport

Kondycja kinematografii dla dzieci i analiza uwarunkowań edukacji filmowej dzieci do 12 roku życia.

Film dla dzieci stanowi istotne narządzie wychowania i edukacji przyszłych pokoleń. Pozwala poznać nowy język - język ruchomych obrazów i sprawić, że kontakt ze światem będzie bogaty a proces poznania bardziej różnorodny. Jednak to także kosztowna produkcja, która ze względu na ograniczoną widownię w wielu kinematografiach narodowych spychana jest na dalszy plan i przegrywa w konkurencji o środki z produkcjami dla dorosłego widza. Niestety tak jest także w Polsce, gdzie film dla dzieci traktowany jest jako „dzieło artystyczne drugiej kategorii”, a twórcy zajmujący się tematyką dziecięcą zbyt rzadko są doceniani.

Jednak, jak wskazują badania Europejskiego Obserwatorium Audiowizualnego, istnieją europejskie kraje, w których produkcja filmów dla dzieci stanowi nie tylko powód do dumy, ale także istotny produkt eksportowy wzmacniający rodzimą kinematografię. Z tego też względu temat ten zaczyna być traktowany przez branżę jako istotny, a dowodem jest  wprowadzenie odrębnej alokacji na finansowanie kinematografii dziecięcej w Programach Operacyjnych PISF na 2016 rok.

Niniejszy raport odpowiada zatem na istniejącą potrzebę diagnozy kinematografii dla dzieci w Polsce. Składa się z dwóch części, gdzie pierwsza omawia kondycję kinematografii na podstawie przeprowadzonych badań desk research, koncentrując się na problemach związanych z definicją filmu dla dzieci, brakiem ratingów określających grupę docelową filmów, stanie kinematografii dla dzieci w Europie i ogólnym opisie sytuacji w Polsce. Druga część raportu to diagnoza źródeł niepowodzeń w tym obszarze. Polega na szczegółowej analizie przeprowadzonych wywiadów pogłębionych z osobami zaangażowanymi w rozwój kinematografii dla dzieci.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej

Do pobrania:

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie