Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

6 marca 2016 Koncert „WAJDA 90” w Krakowie

„WAJDA 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza” w Krakowie

6 marca o godzinie 17:00 w Centrum Kongresowym ICE Kraków odbędzie się wydarzenie „WAJDA 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza”. Gościem honorowym będzie Andrzej Wajda.

„WAJDA 90 – koncert muzyki filmowej na 90. urodziny Mistrza”

Koncert jest próbą uchwycenia części dorobku Andrzeja Wajdy poprzez pryzmat muzyki wykorzystanej w jego filmach oraz artystycznej wrażliwości kompozytorów, z którymi współpracował. Podczas urodzinowego koncertu w Sali Audytoryjnej ICE Kraków zabrzmią dzieła Wojciecha Kilara, Krzysztofa Komedy, Andrzeja Korzyńskiego, Pawła Mykietyna, Krzysztofa Pendereckiego, Andrzeja Markowskiego czy Andrzeja Korzyńskiego. W programie koncertu znajdzie się muzyka pisana do takich filmów Andrzeja Wajdy, jak: „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”, „Smuga cienia”, „Niewinni czarodzieje”, „Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Tatarak” czy „Katyń”. Program wykona zespół Sinfonietta Cracovia pod dyrekcją Jurka Dybała, a także Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Trio.

Organizatorzy

Koncert pod Patronatem Prezydenta Krakowa, Jacka Majchrowskiego organizowany jest przez Miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe. Współorganizatorem obchodów jubileuszowych jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, a partnerami Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz orkiestra Sinfonietta Cracovia.

Andrzej Wajda

Andrzej Wajda – czterokrotnie nominowany do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” za filmy: „Ziemia Obiecana” (1974), „Panny z Wilka” (1979), „Człowiek z żelaza” (1981), „Katyń” (2007), został uhonorowany za dorobek życia weneckim Złotym Lwem (1998), Oscarem (2000) oraz Złotym Niedźwiedziem Festiwalu Berlinale (2006). Był także pięciokrotnie nagradzany na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes: Złotą Palmą za „Człowieka z żelaza” (1981), Srebrną Palmą za „Kanał” (1956), nagrodą FIPRESCI za „Człowieka z marmuru” (1976) oraz dwukrotnie Nagrodą Jury Ekumenicznego za „Bez znieczulenia” (1978) i „Człowieka z żelaza” (1981). Reżysera wielokrotnie nagradzano i wyróżniano na licznych innych festiwalach i w konkursach w Polsce i za granicą.

Na scenie międzynarodowej zaistniał już w roku 1956 dzięki filmowi „Kanał”, który stanowił część wojennej trylogii wraz z „Generacją” (1954) oraz „Popiołem i Diamentem” (1958), i który został nagrodzony w Cannes oraz dał początek Polskiej Szkole Filmowej, święcącej największe sukcesy do połowy lat 60 ubiegłego wieku. Dekadę później, już po wielkich sukcesach „Wesela” i „Ziemi obiecanej”, Andrzej Wajda stał się współtwórcą i sztandarową postacią nowego nurtu – kina moralnego niepokoju, którego najważniejsze cechy zogniskowały się w legendarnym „Człowieku z marmuru” i znalazły swoją kontynuację już po solidarnościowej rewolucji 1980 roku w „Człowieku z żelaza”. W swoich późniejszych dziełach Andrzej Wajda często poruszał tematy pobudzające do społecznej dyskusji, a przed zmianą systemową w Polsce, mimo cenzury i nacisków aparatu represji wielokrotnie odnosił się w swoich filmach do panującej w kraju sytuacji politycznej.

W teatrze debiutował w roku 1959 sztuką „Kapelusz pełen deszczu” autorstwa Michaela V. Gazzo wystawianą na deskach Teatru Dramatycznego w Gdyni. Od roku 1963 związany z Teatrem Starym w Krakowie. Tutaj realizował takie spektakle jak m.in.: „Wesele”, „Biesy”, „Noc listopadowa”, „Dybuk”, „Mishima” czy „Makbet”. W 1994 r. z inicjatywy Andrzeja Wajdy i jego żony Krystyny Zachwatowicz powstało w Krakowie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”.

Informacja prasowa

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie