Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN





5 marca 2016 „Pokolenie” rozpocznie 12. Jazzowe Spotkania Filmowe

„Pokolenie” Wajdy rozpocznie 12. Jazzowe Spotkania Filmowe

Specjalne koncerty jazzowe z tematami filmowymi w wykonaniu muzyków polskiej sceny jazzowej, pokazy filmów oraz specjalni goście zapowiadane są w ramach 12. cyklu Jazzowych Spotkań Filmowych, które rozpoczynają się 5 marca w warszawskim Kinie Kadr. Wydarzenie rozpocznie pokaz filmu „Pokolenie” Andrzeja Wajdy.

W hołdzie Andrzejowi Wajdzie

„Od dwunastu lat zapraszamy na Jazzowe Spotkania Filmowe, czyli specjalne koncerty jazzowe z tematami filmowymi w wykonaniu muzyków polskiej sceny jazzowej, pokazy filmów oraz opowieści o filmach krytyków i dziennikarzy” - zaznaczyła w rozmowie z PAP Iwona Strzelczyk Wojciechowska, z Agencji Ika Art Wojciechowscy, organizującej wydarzenie.

„Zgodnie z naszą ideą staraliśmy się prezentować sztandarowe obrazy polskiej szkoły filmowej i jej twórców - powiedziała Strzelczyk Wojciechowska. - W tym roku cykl rozpoczyna +Pokolenie+ Andrzeja Wajdy. W ten sposób symbolicznie chcemy uhonorować tego wybitnego twórcę w przeddzień jego 90. urodzin”.

Rozmowa o „Pokoleniu”

W ramach Spotkań 5 marca odbędzie się koncert „Skaldowie na jazzowo” w wykonaniu: pianisty Wojtka Gogolewskiego, kontrabasisty Konrada Kubickiego oraz grającego na perkusji Adama Lewandowskiego. (...) 

Po koncercie wprowadzenie do „Pokolenia” - w reżyserii Andrzeja Wajdy według scenariusza Bohdana Czeszki, w którym występują w głównych rolach: Tadeusz Łomnicki, Urszula Modrzyńska, Tadeusz Janczar - przedstawi filmoznawca, krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki.

„Pokolenie” to jeden z ważniejszych filmów polskiej kinematografii powojennej. Debiutancki film Andrzeja Wajdy z 1955 r. Stał się manifestacją młodych talentów: debiutantem był nie tylko reżyser, także scenarzysta, operatorzy, kompozytor, kierownik produkcji i asystenci. To w związku z „Pokoleniem” krytyk i pisarz Aleksander Jackiewicz wyraził nadzieję, że powstanie „polska szkoła filmowa godna wielkiej tradycji naszej sztuki..” .Film opowiada o odpowiedzialności, poświęceniu i ofierze ponoszonej przez młodych Polaków, w obliczu drugiej wojny światowej. Reżyser ukazuje ludzi kilkunastoletnich, stawianych przed dramatycznymi wyborami, których muszą dokonywać często w ekstremalnych sytuacjach. „Najsilniejszą stroną +Pokolenia+ byli aktorzy. Ich styl gry daleko odbiegał od przedwojennych wzorów. Rodziło się rzeczywiście coś nowego. Pokolenie młodych aktorów: Cybulski, Polański, Janczar, których żywiołem stanie się w przyszłości kino. Zwłaszcza rola zagrana przez Tadeusza Janczara była ważnym wydarzeniem” - mówił o filmie Andrzej Wajda.

Kolejne Jazzowe Spotkania Filmowe odbędą się 12 marca - odbędzie się wtedy koncert Cinema Music Jazz - Krzysztof Kobyliński oraz pokaz filmu „Przedświąteczny wieczór” w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego, a gościem specjalnym będzie filmoznawca, krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki. Na finał Spotkań - 19 marca przewidziany jest koncert „Celuloid - Marek Napiórkowski & Artur Lesicki” oraz projekcja filmu „Rozwodów nie będzie” w reżyserii Jerzego Stefana Stawińskiego, który zapowie krytyk filmowy, publicysta „Polityki” Janusz Wróblewski.

12. Jazzowe Spotkania Filmowe odbywać się będą w warszawskim Kino Kadr, DK Kadr.

PAP

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie