Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

29 maja – 5 czerwca 2016 KFF: Wajda w kinie dokumentalnym

Krakowski Festiwal Filmowy: Wajda w kinie dokumentalnym

Każdego roku program Krakowskiego Festiwalu Filmowego obfituje w wiele specjalnych pokazów, które powstają w hołdzie wybitnym artystom. Także w tym roku, poza sekcjami konkursowymi, planowanych jest wiele wydarzeń nadzwyczajnych, a wśród nich niezwykły przegląd poświęcony Andrzejowi Wajdzie, który w tym roku obchodzi swoje 90. urodziny.

"Andrzej Wajda to Wielki Mistrz kina, twórca niepowtarzalny i wyjątkowy autorytet, wychowawca nowych pokoleń, niezawodny przyjaciel festiwalu, często gospodarz wydarzeń specjalnych.

Andrzej Wajda to także wrażliwy widz i wnikliwy recenzent, który ma piękną potrzebę przekazania autorowi swoich wrażeń na gorąco, zaraz po napisach końcowych. Andrzej Wajda to miłośnik sztuki, koneser, wielbiciel talentów niepospolitych. Tych kilka twarzy Artysty pokażemy w naszym przeglądzie.

A dzisiaj życzymy naszemu Mistrzowi pięknego portretu Władysława Strzemińskiego w realizowanym właśnie filmie Powidoki. Ad multos annos!" - winszuje artyście Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Niecodziennego wyboru filmów, które zaprezentowane zostaną podczas 56. edycji Festiwalu, dokonał prof. Tadeusz Lubelski, uznany krytyk i teoretyk kina. Kluczem selekcji było ukazanie Andrzeja Wajdy z rozmaitych perspektyw i różnych stron kamery. 

W ramach pierwszej części przeglądu, "Wajda w cudzym obiektywie", zobaczymy reżysera przy pracy nad filmami "Wszystko na sprzedaż" i "Wesele" w dwóch produkcjach typu making of: "Na planie" Jerzego Ziarnika oraz "Pan… dziad z lirą" Sławomira Idziaka i Andrzeja Kotkowskiego.  Film "Cegła i inne nagrody filmowe" Marka Brodzkiego pokaże kulisy i okoliczności przyznawania Wajdzie nagród filmowych, w tym tytułowej cegły.

Kolejny cykl, "Wajda portrecista", ukaże najciekawsze dokumentalne filmy biograficzne zrealizowane przez Andrzeja Wajdę, m.in. głośny film "Wróblewski według Wajdy", który powstał w ubiegłym roku i prezentuje malarza nie tylko jako niekwestionowanego geniusza, ale także ważnego przyjaciela reżysera.

Trzecia część przeglądu to opowieści Wajdy o samym sobie. W cyklu "Wajda autobiograficzny" zaprezentowane zostaną produkcje podsumowujące filmowe dokonania reżysera ("Kredyt i debet"), ale także opowiadające o wielkich teatralnych sukcesach artysty ("Biesy po latach") z udziałem wybitnych aktorów Teatru Starego w Krakowie oraz wykorzystujące unikatowe materiały archiwalne, kostiumy i elementy scenografii legendarnego spektaklu. 

56. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach 29 maja - 5 czerwca 2016r.

Więcej informacji o Festiwalu: www.krakowfilmfestival.pl.

Informacja prasowa

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie