Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

24 lutego - 8 czerwca 2016 Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy

Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy

Z okazji 90. urodzin Andrzeja Wajdy 24 lutego w Kinie Muz w Muzeum Narodowym w Warszawie ruszył cykl wykładów i projekcji poświęcony inspiracjom malarskim w filmach reżysera.

W programie projekcje 12 filmów fabularnych – od "Pokolenia" (1954 r.) do "Tataraku" (2009 r.) oraz filmu dokumentalnego "Andrzej Wajda. Muzeum wyobraźni. Inspiracje", reż. Andrzej Wajda i Marek Brodzki (film zostanie pokazany w Kinie MUZ 13 kwietnia, tydzień po oficjalnej premierze).

- Tęskniłem, żeby być malarzem, bo wydawało mi się, że to jest moje przeznaczenie. – wspominał Andrzej Wajda. – Trzy lata studiowałem w Akademii. Pod koniec trzeciego roku zdałem sobie sprawę, że nie mogę odnaleźć siebie i wtedy przypadkowo przeczytałem gdzieś w gazecie, jakimś tygodniku, że Szkoła Filmowa poszukuje studentów. No i wtedy zdecydowałem się porzucić Kraków i jechać do Łodzi.

Andrzej Wajda nie został malarzem, ale malarstwo w jego filmach jest obecne w formie cytatów i różnego rodzaju nawiązań. Inspirująca była dla niego twórczość m.in.: Andrzeja Wróblewskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Artura Grottgera, Maksymiliana Gierymskiego, Jana Matejki, Edwarda Hoppera, Theodore’a Gericaulta, Francisca Goyi.

Wykładowcy APF Kino MUZ – zarówno filmoznawcy, jak i historycy sztuki – dokonają analizy filmów Andrzeja Wajdy pod kątem inspiracji i nawiązań malarskich, zestawiać będą kadry z obrazami i zastanawiać się, jak te cytaty malarskie wpływają na interpretację filmów. Wykłady poprowadzą m.in.: prof. Krzysztof Kornacki, prof. Tadeusz Miczka, prof. Tadeusz Lubelski.

Zajęcia "Akademia Polskiego Filmu KINO MUZ Malarstwo w filmach Andrzeja Wajdy" są przedmiotem ogólnouniwersyteckim UW (4 punkty ECTS), ale są również otwarte dla wolnych słuchaczy. Karnety można kupić w kasach Muzeum Narodowego. Karnet na zajęcia uprawnia także do wstępu do Muzeum Narodowego przez cały czas trwania kursu.

Zajęcia będą odbywają się w środy (od 24 lutego) o godzinie 17.00 w Kinie MUZ w Muzeum Narodowym. Ostatnie zajęcia zaplanowano na 8 czerwca 2016 r.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie: akademiapolskiegofilmu.pl/pl/akademia-polskiego-filmu/apf-kino-muz-malarstwo-w-filmach-andrzeja-wajdy.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie