Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

21 grudnia 2016 - 22 stycznia 2017 Andrzej Wajda – wystawa na Zamku Królewskim

Andrzej Wajda – wystawa na Zamku Królewskim

21 grudnia 2016 r. – 22 stycznia 2017 r.

Galeria Wystaw Czasowych (II p.)

Niewielu spośród wybitnie zasłużonych dla polskiej kultury artystów było równie mocno jak Andrzej Wajda związanych z Zamkiem Królewskim w Warszawie, przy czym związki te były wielorakie – formalne, artystyczne i prywatne. Od 2001 r. reżyser uczestniczył w pracach wszystkich trzech kadencji Rady Powierniczej Zamku. Jego żoną była Krystyna Zachwatowicz-Wajda, aktorka, reżyserka i scenografka, córka prof. Jana Zachwatowicza, architekta i konserwatora, niestrudzonego strażnika narodowego dziedzictwa, którego staraniom w znacznej mierze zawdzięczamy odbudowę Zamku Królewskiego, Starego Miasta i innych architektonicznych zabytków Warszawy. Reżyser był także darczyńcą Zamku – dzięki hojności Państwa Wajdów stałą ekspozycję pałacu Pod Blachą – Apartament księcia Józefa Poniatowskiego – uświetniły cenne eksponaty doby napoleońskiej. Warto wreszcie wspomnieć, że jedna ze scen „Pana Tadeusza” (1999 r.) kręcona była na tarasie Sali Balowej Zamku, a kostiumy i elementy scenografii z planu „Zemsty” (2002 r.) pokazane zostały w ramach wystawy czasowej „Zemsta jak okiem sięgnąć” w zamkowej Bibliotece Królewskiej.

Mając to wszystko na względzie, trudno wyobrazić sobie bardziej odpowiednie miejsce dla ekspozycji poświęconej pamięci Mistrza niż właśnie Zamek Królewski w Warszawie. Przygotowana we współpracy z Muzeum Kinematografii w Łodzi wystawa, stanowi hołd dla wielkiego artysty i jego bogatej spuścizny, podziwianej na przestrzeni pokoleń nie tylko w kraju, ale i na całym świecie. Na wystawie znalazły się polskie i zagraniczne plakaty wszystkich filmów Andrzeja Wajdy, a także wypożyczone z Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie najbardziej prestiżowe nagrody branży filmowej, których reżyser był laureatem – m.in. Nagroda Akademii Filmowej - Oscar za całokształt twórczości, oraz Złota Palma, przyznana na festiwalu w Cannes za film „Człowiek z żelaza”. W ramach cyfrowego pokazu można również poznać twórczość plastyczną Andrzeja Wajdy – zdjęcia, rysunki i akwarele, pochodzące z kolekcji Antoniego Rodowicza.

Pomysłodawcą i kuratorem wystawy jest Tomasz Taraszkiewicz z Pracowni Działań Muzealnych.

Wystawa dostępna w godzinach otwarcia Zamku.

Wstęp bezpłatny (na podstawie biletu ewidencyjnego do odbioru w kasie bądź na podstawie biletu do Zamku).

Oprac. Szymon Majcherowicz.

Źródło informacji: www.zamek-krolewski.pl/dla-mediow/informacje-bez-logowania/andrzej-wajda-wystawa

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie