Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

18 marca 2016 Polska premiera dokumentu „Wróblewski według Wajdy”

Polska premiera dokumentu „Wróblewski według Wajdy” w Warszawie

18 marca w Warszawie odbędzie polska premiera filmu dokumentalnego „Wróblewski wg Wajdy”. Pokaz jest częścią obchodów jubileuszu 90-lecia Andrzeja Wajdy. Projekcja odbędzie się w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, które jest współorganizatorem wystawy „Andrzej Wróblewski: Recto/Verso” prezentowanej w Warszawie a następnie w madryckim Muzeum Narodowym Reina Sofia. 

„Wróblewski według Wajdy”

Fot. materiały prasowe

Dokument „Wróblewski wg Wajdy” powstał w koprodukcji Instytutu Adama Mickiewicza /Culture.pl i Amulet Films.  Partnerem produkcji jest Fundacja Andrzeja Wróblewskiego. Światowa premiera filmu odbyła się 12 lutego w Madrycie.

Film „Wróblewski wg Wajdy” to osobista opowieść o relacji obu artystów, oparta na wspomnieniach Andrzeja Wajdy. Reżyser w 40 minutowym dokumencie wspomina Wróblewskiego, jako malarza i przyjaciela. Niezwykle inspirujące są refleksje Wajdy na temat twórczości Wróblewskiego, z którą reżyser zetknął się po raz pierwszy we wczesnej młodości, jako student Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Tak wspomina Andrzej Wajda pierwsze spotkanie artystów i wrażenie, jakie wywarły na nim obrazy Wróblewskiego: Kiedy go zobaczyłem, pomyślałem, że to, co ja chciałbym namalować już zostało namalowane. Odpowiedź na pytanie, który obraz wywarł na Andrzeju Wajdzie tak silne wrażenie -  w filmie. 

Premiera filmu jest dopełnieniem niezwykle popularnej wystawy Andrzej Wróblewski: Recto/Verso.  w Reina Sofia. Otwartą 17 listopada retrospektywę zobaczyło 123 tysiące zwiedzających, a hiszpańskie media uznały twórczość Wróblewskiego za odkrycie roku. W El País napisano, że Wróblewski w stworzonym w ciągu dekady pokaźnym zbiorze dzieł, w których oscyluje między figuracją, abstrakcją, a siermiężnym socrealizmem, wypracował metodę na przeciwstawianie się sprzecznościom, a El Espańol podkreślał, że Słyszymy o tym artyście po raz pierwszy w naszym kraju, i będzie to jedno z najbardziej niezwykłych odkryć roku, tak jak miało to miejsce kilka lat temu w przypadku Muzeum Picassa w Maladze.

Więcej informacji o Andrzeju Wróblewskim, wystawie Andrzej Wróblewski: Recto/Verso i filmie na Culture.pl http://culture.pl/pl/dzielo/wroblewski-wedlug-wajdy

Informacja prasowa

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie