Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

11-14 marca 2016 Według Wajdy...

Według Wajdy...

W dniach 11-14 marca Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na przegląd twórczości WEDŁUG WAJDY… W trakcie trwania wydarzenia zaplanowano kilka spotkań z twórcą, projekcje filmowe według autorskiego wyboru reżysera oraz wystawy – rysunków Andrzeja Wajdy, z jego kuratorskim oprowadzaniem i dedykowanej związkom z Gdańskiem w tryptyku „Człowiek z…”. Andrzej Wajda – wybitny reżyser telewizyjny i teatralny, scenarzysta i scenograf, zdobywca Oscara, którego twórczość nieustannie pozostaje w dialogu z polskimi losami - 12 marca odbierze w Dworze Artusa tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.  

ECS o Andrzeju Wajdzie

Andrzej Wajda (ur. 1926) jest jednym z najwybitniejszych reżyserów światowego kina, wszechstronnym i niezwykle płodnym. Ma w swojej filmografii obrazy psychologiczne, historyczne, polityczne i ekranizacje literatury pięknej. W każdym z tych gatunków stworzył filmy, które na stałe weszły do kanonu polskiego kina. Wielką popularność i uznanie widzów przyniosły mu obrazy, które zapisały się w historii kina jako promujące tzw. polską szkołę filmową: „Kanał” (1956) oraz „Popiół i diament” (1958). „Popioły” (1965), „Brzezina” (1970), „Wesele” (1972), „Ziemia obiecana” (1974), „Panny z Wilka” (1979) – to obowiązkowa klasyka, czerpiąca z bogactwa literatury.

Honorowe Obywatelstwo Miasta Gdańska to również wyraz wdzięczności dla Wajdy, który na trwałe zapisał w swoich filmach rolę Gdańska w polskiej drodze do wolności. „Człowiek z marmuru” i jego kontynuacja „Człowiek z żelaza”, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes – to nie tylko zapis czasu, erozji wiary w sens komunistycznych przemian, drwina ze świata, w jakim przyszło żyć ludziom za żelazną kurtyną, ale i energia wielkich nadziei, jakie w Sierpniu ’80 przyniosła Solidarność.

Mimo upływu lat Andrzej Wajda nadal tworzy. Wspomnijmy martyrologiczny „Katyń” (2007), eksperymentalny „Tatarak” (2009) i trzeci z tryptyku film „Wałęsa. Człowiek z nadziei” (2013). Teraz artysta pracuje nad obrazem „Powidoki” o malarzu i historyku sztuki Władysławie Strzemińskim, liderze międzywojennej awangardy plastycznej, w którego postać wcieli się Bogusław Linda. Do ciekawy powrót do pierwszej miłości, wszak Andrzej Wajda nim oddał się sztuce reżyserskiej, studiował malarstwo na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zapowiedź „Powidoków” – przygotowaną przez reżysera specjalnie na tę okazję – widzowie zobaczą w poniedziałkowy wieczór podczas wieczornego spotkania autorskiego.

Andrzej Wajda jest pierwszym filmowcem w historii polskiego kina, który otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej – Oscara za całokształt twórczości (2000).   

Program* | Projekcje filmowe i spotkania autorskie

miejsce | ECS, audytorium

wstęp na seanse filmowe | REZERWACJA MIEJSC + wstęp wolny

wejście | przez historyczną stoczniową Bramę nr 2

parking podziemny | wjazd od ul. Nowomiejskiej, bezpłatny voucher w dniu wizyty odbierz w szatni

11 marca, piątek

18.00 / projekcja filmu ZIEMIA OBIECANA / 1974 / 2 godz. 59 min.

12 marca, sobota

14.00 / projekcja filmu KANAŁ / 1956 / 1 godz. 31 min,

16.00 / projekcja filmu POPIÓŁ I DIAMENT / 1958 / 1 godz. 37 min,

18.00 / spotkanie Andrzeja Wajdy z młodzieżą,

moderator: prof. Krzysztof Kornacki, filmoznawca, Uniwersytet Gdański,

20.30 / projekcja filmu KRAJOBRAZ PO BITWIE / 1970 / 1 godz. 41 min .

13 marca, niedziela

14.00 / projekcja filmu BRZEZINA / 1970 / 1 godz. 39 min,

16.00 / projekcja filmu PANNY Z WILKA / 1979 / 1 godz. 56 min,

18.00 / spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz,

moderator: Dorota Wellman, dziennikarka, która wcieliła się w postać Henryki Krzywonos w filmie „Wałęsa. Człowiek z nadziei”,

20.30 / projekcja filmu WAŁĘSA. CZŁOWIEK Z NADZIEI / 2013 / 2 godz. 7 min.

14 marca, poniedziałek

16.00 / projekcja filmu DANTON / 1982 / 2 godz. 10 min,

18.30 / spotkanie z Andrzejem Wajdą,

rozmawiają: Witold Bereś i Krzysztof Burnetko, autorzy książki „Andrzej Wajda. Podejrzany”.

PROGRAM | WYSTAWY

miejsce | ECS, ogród zimowy i Galeria Trap

otwarte | 11–14 marca 2016, w godz. 10.00–18.00

wstęp | wolny 

/ UKRYTE / WYPOWIEDZIANE / PRZYPOMNIANE

Grudzień ’70 w filmowym tryptyku Andrzeja Wajdy,

Wystawa czynna do 30 kwietnia.

/ ANDRZEJ WAJDA. SZKICE

Prace ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie,

UWAGA! 14 marca, poniedziałek, godz. 12.00,

Oprowadza Andrzej Wajda.

* program projekcji i spotkań może ulec zmianie

Więcej informacji: www.ecs.gda.pl/wedlug-Wajdy.

Na podstawie informacji prasowej

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie