Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

1 września 2016Wernisaż wystawy plenerowej "Andrzej Wajda 40/90"

Wystawa plenerowa "Andrzej Wajda 40/90"

1 września przed kinem Iluzjon w Warszawie otwarta zostanie wystawa plenerowa Andrzej Wajda 40/90, pokazane zostaną filmy „Lotna” i „Kronika wypadków miłosnych”, a po projekcji odbędzie się spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz.

Andrzej Wajda 40/90

6 marca 2016 roku Andrzej Wajda skończył 90 lat; zrealizował jak dotychczas 40 filmów fabularnych – stąd tytuł wystawy: 40/90.

Wystawa prezentuje w porządku chronologicznym wszystkie fabularne filmy Andrzeja Wajdy, które powstawały przez ponad 60 lat: od „Pokolenia” – debiutu z 1954 roku aż do „Powidoków” – najnowszego filmu o Władysławie Strzemińskim, który w ramach pokazu specjalnego zostanie pokazany podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni (światowa premiera filmu odbędzie się na 41. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto). Na planszach wystawy oprócz fotosów, werków i plakatów, znajdują się także fotokody odsyłające do fragmentów filmów i zwiastunów.

Wystawa zostanie otwarta 1 września, w rocznicę wybuchu II wojny światowej. Dlatego też pokazane zostaną filmy związane z tą datą. Akcja „Kroniki wypadków miłosnych” rozgrywa się w przeddzień wybuchu wojny. Kończy się właśnie 1 września. W ostatniej scenie słychać wycie syren i eksplozje pierwszych bomb. Akcja „Lotnej” toczy się zaledwie kilka tygodni później, w czasie kampanii wrześniowej 1939 roku. Jej bohaterami są dowódcy szwadronu kawalerii. Jednym filmem Wajda chciał powrócić do na zawsze utraconego „kraju lat dziecinnych”, drugim „pożegnać piękną narodową tradycję”.

Program:

  • 16:00 – „Lotna”
  • 18:15 – „Kronika wypadków miłosnych”

(Oba filmy zostaną wyświetlone z kopii odrestaurowanych cyfrowo.)

  • 20:30 – spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz

Rezerwacje

Na filmy „Lotna” i „Kronika wypadków miłosnych” obowiązują rezerwacje. Kasa kina: (22) 848 33 33; iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl. Na spotkanie z Andrzejem Wajdą i Krystyną Zachwatowicz o 20:30 wstęp jest wolny. 

Wystawa podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni

Wystawa plenerowa Andrzej Wajda 40/90 będzie towarzyszyć również 41. Festiwalowi Filmowemu w Gdyni.

Organizatorzy i autorzy wystawy

Wystawa powstała z inicjatywy i środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, zrealizowana została przez Filmotekę Narodową we współpracy z wieloma instytucjami – przede wszystkim studiami filmowymi: Kadr, Zebra, Tor, a także CRF, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej MANGGHA i Muzeum Kinematografii w Łodzi.
Wystawa opatrzona jest tekstami autorstwa prof. Krzysztofa Kornackiego w języku polskim i angielskim. Tłumaczenie – Edyta Skrobiszewska, Paweł Włochacz i Simon Clare. Korekta – Maria Armata. Scenariusz, redakcja, wybór ilustracji i fragmentów filmowych – Natalia Chojna. Współpraca – Robert Jaczewski. Grafika – Ola Kot.

Na podstawie informacji prasowej

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie