Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

1 marca - 6 kwietnia 2016 Jubileusz Andrzeja Wajdy w Suwałkach

Jubileusz Andrzeja Wajdy w Suwałkach: Andrzej Wajda – w 90. rocznicę urodzin

Andrzej Wajda, ceniony na całym świecie reżyser, laureat Oscara za całokształt twórczości, honorowy obywatel Suwałk 6 marca obchodzi swoje 90. urodziny. Z tej okazji Suwalski Ośrodek Kultury oraz Biblioteka Publiczna im. Marii Konopnickiej w Suwałkach organizują szereg wydarzeń związanych z jubileuszem. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Program obchodów 90. urodzin Andrzeja Wajdy organizowane przez Suwalski Ośrodek Kultury w Suwałkach:

Pokazy Filmowe „Andrzej Wajda – dokumentalnie”

Organizatorzy zaplanowali projekcje następujących filmów, które odbędą się w Sali Kameralnej Suwalskiego Ośrodka Kultury.

1 marca, godz. 17:00

 • „Idę do słońca” (1955), 13’,
 • „Pogoda domu niechaj będzie z tobą” (1979), 18’,
 • „Kredyt i debet. Andrzej Wajda o sobie” (1999), 50’.

5 marca, godz. 17:00

 • „Lekcja polskiego kina” (2002), 71’,
 • „Jan Nowak-Jeziorański kurier z Warszawy. 60 lat później 1944-2004” (2004) 28’.

6 marca, godz. 17:00

 • „Aktorzy przyjechali” (2010), 70’,
 • „Kręć! Jak kochasz, to kręć!” (2010), 46’.

Wystawy

6 marca, godz. 13:00, plac przed SOK  – otwarcie wystawy plenerowej „Wajda w plakacie – 90 lat”. Wśród plakatów do filmów Andrzeja Wajdy znajdują się prace m.in. Wojciecha Fangora, Franciszka Starowieyskiego oraz Waldemara Świerzego.

6 marca, godz. 13:00, foyer (I piętro) – otwarcie wystawy „Andrzej Wajda – rysunki z całego życia”. Rysunki Andrzeja Wajdy można będzie obejrzeć dzięki uprzejmości Antoniego Rodowicza, autora koncepcji i projektu graficznego Albumu „Andrzej Wajda – Rysunki z całego życia”.

Otwarciu wystaw towarzyszyć będzie konkurs związany z twórczością Andrzeja Wajdy. Wystawy potrwają do 6 kwietnia 2016 r.

Przedsięwzięcia realizowane przez Bibliotekę Publiczną im. Marii Konopnickiej w Suwałkach:

 • lekcja edukacyjna w języku angielskim „Wajda w oczach Amerykanów”,
 • wystawa materiałów „Andrzej Wajda w zbiorach Biblioteki Publicznej, Archiwum Państwowego, Muzeum Okręgowego w Suwałkach”,
 • bibliografia podmiotowo-przedmiotowa „Wajda i region” na stronie Biblioteki Publicznej,
 • specjalny dodatek do DwuTygodnika Suwalskiego poświęcony Andrzejowi Wajdzie (termin wydania: 23.02.2016 r.).

Suwalski Ośrodek Kultury o Andrzeju Wajdzie

Andrzej Wajda  – reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, działacz „Solidarności”, filantrop, Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderu Orła Białego, członek prestiżowej francuskiej Akademii Sztuk Pięknych, Honorowy Obywatel Suwałk. Żywa legenda polskiej kultury.

Urodzony w 1926 r. w Suwałkach, Wajda początkowo interesował się malarstwem – studiował w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, żeby ostatecznie wybrać kino, w 1953, kończąc Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jeden z założycieli polskiej szkoły filmowej, prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich, dyrektor artystyczny Teatru Powszechnego w Warszawie oraz kierownik zespołu filmowego „X”. Laureat najważniejszych nagród na światowych festiwalach, ze Złotą Palmą i Oscarem za całokształt twórczości na czele.

Zadebiutował w 1954 r. obrazem „Pokolenie”. W następnych latach wyreżyserował filmy, które przyniosły mu uznanie na całym świecie – m.in.: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia Obiecana”, ”Człowiek z marmuru”, „Człowiek z żelaza”, „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Siłą jego filmów jest uniwersalny język przekazu – dzięki czemu bohaterowie filmów Wajdy żyją w wyobraźni masowego odbiorcy na równi z postaciami historycznymi czy bohaterami klasycznej literatury.

Więcej informacji dostępnych jest na stronach: um.suwalki.pl/andrzej-wajda-w-90-rocznice-urodzin oraz soksuwalki.eu/andrzej-wajda-w-90-rocznice-urodzin

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie