Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

30 maja 2017 Upamiętnienie Yorama Grossa w Krakowie

Upamiętnienie Yorama Grossa w Krakowie

Podczas 57. Krakowskiego Festiwalu Filmowego przy ul. Sarego 12 odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą urodzonemu w Krakowie reżyserowi i producentowi filmów animowanych Yoramowi Jerzemu Grossowi (1926 - 2015).

Odsłonięcie tablicy poświęconej Yoramowi Jerzemu Grossowi. Fot. Agnieszka Fiejska/KFF

W uroczystości udział wzięli m.in. wdowa po artyście Sandra Gross, zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig, drugi sekretarz Ambasady Australii w Polsce konsul Kristian Nilsson, autor tablicy prof. Andrzej Zwolak, reżyser Tomasz Magierski, dyrektor KFF Krzysztof Gierat oraz dyrektor PISF Magdalena Sroka a także przyjaciele i znajomi artysty z Polski, Australii i Izraela.

„Bardzo chciałem, abyśmy w jakiś sposób pozostawili Yorama, który tak kochał Kraków, na zawsze w tym mieście. Dziękuję za fantastyczną pomoc Miasta Krakowa i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ta determinacja obydwu instytucji i osób z Krakowskiego Festiwalu Filmowego doprowadziła do tego, że tę tablicę mamy (...). Dokładnie 20 lat temu w nieistniejącym kinie Wanda odbył się pierwszy festiwal filmów Yorama Grossa. Przez te 20 lat doświadczałem fantastycznej przyjaźni Yorama. Cudowny człowiek, fantastyczny artysta. Przede wszystkim w Australii bardzo dobrze znany i popularny” - mówił podczas ceremonii Krzysztof Gierat.

„To niezwykle ważne, abyśmy pamiętali o osobach, które wyszły z tego miasta i kiedyś klimat tego miejsca tworzyły. Chciały do Krakowa wracać i dzieliły się swoją sztuką z nami. Dlatego naszą powinnością jest, by miasto w ten sposób okazało szacunek artyście” - podkreślał Andrzej Kulig.

„Miałam tę niebywałą przyjemność poznać Yorama Grossa i miałam też zaszczyt odznaczyć go w imieniu Miasta Krakowa odznaką Honoris Gratia za wybitne zasługi dla miasta. Te zasługi to niezwykła lojalność, pamięć i przyznawanie się do tego, że jest z Krakowa (...). To twórca australijskiej szkoły animacji i tam głównie tworzył. To szczególna okoliczność, gdy w tym roku obchodzimy 70-lecie polskiej animacji i o tej stronie zawodowej Yorama Grossa i jego związkach z Polską będziemy przypominać (...). Jego optymizm życiowy, ciepło i otwartość na drugiego człowieka wszyscy będziemy pamiętać” - mówiła dyrektor PISF Magdalena Sroka.

Yoram Jerzy Gross

fot. Agnieszka Fiejka/KFF

Reżyser, scenarzysta i producent filmów animowanych Yoram Jerzy Gross urodził się 18 października 1926 r. w Krakowie, zmarł 21 września 2015 r. w Sydney. W 1950 r. wyemigrował do Izraela, skąd w 1968 r. wyjechał do Australii. Jak podkreślają organizatorzy KFF, był jednym z pionierów trzech kinematografii: polskiej, izraelskiej i australijskiej. Na jego twórczości wychowało się kilka pokoleń dzieci, dla których takie postaci jak Blinky Bill (Bystry Bill) z australijskiego serialu animowanego stawały się wzorem do naśladowania.

W 1995 r. za nadzwyczajny wkład w rozwój australijskiego przemysłu filmowego został odznaczony najwyższym australijskim odznaczeniem, Orderem Australii. W 2011 r. odznaczony został Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Tablica upamiętniająca Yorama Grossa zawisła obok tablicy, którą w 2006 r. poświęcono jego bratu - poecie, pisarzowi i filmowcowi Natanowi Grossowi.

Film o Yoramie Grossie w O!Dokument na Vod.pl

W ramach kolekcji polskich filmów dokumentalnych O!Dokument na platformie VoD.pl można obejrzeć film „Krakowiaczek ci ja” w reżyserii Tomasza Magierskiego o Yoramie Grossie: vod.pl/odokument-na-vodpl/krakowiaczek-ci-ja.

Marta Sikorska

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie