Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

2-4 maja 2017 Visegrad Animation Forum

Visegrad Animation Forum 2017 - 70-lecie Polskiej Animacji

Visegrad Animation Forum otwarto dla gości branżowych 1 maja. Zaprezentowano blok najlepszych animacji z obecnej edycji festiwalu Anifilm oraz blok filmów VAF New Talent -czyli najnowsze animacje stworzone przez młodych filmowców z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. W tym projekcie co roku silnie reprezentowani są utalentowani artyści z Polski. W tym roku do godzinnego programu trafiły aż 3 polskie filmy („Cipka” w reż. Renaty Gąsiorowskiej, „Zdarzenie plastyczne” w reż. Tymona Albrzykowskiego i „Ciało obce” w reż. Marty Magnuskiej). Projekt VAF New Talents, pokazywany jest nie tylko w maju na festiwalu Anifilm, ale dystrybuowany po całym świecie, wśród zainteresowanych festiwali animacji oraz filmów krótkometrażowych. Przyczynia się to nie tylko do promocji animacji z Europy Centralnej i Wschodniej ale również do promowania marek narodowych.

Dzień 1

Oficjalne otwarcie VAF nastąpiło 2 maja. Tego dnia osoby biorące udział w pitchingach rozpoczęły pracę ze swoimi tutorami, a wszyscy uczestnicy mogli zaprezentować swoje firmy i projekty w trakcie Minority Coproduction Pool (MCP), w których z Polski wzięło udział 5 studiów animacji (Artcore, Grupa Smacznego, Juice, Studio Miniatur Filmowych i WJTeam). Minority Coproduction Pool jest nową inicjatywą, polegającą na umożliwieniu producentom zaprezentowania się w gronie wszystkich obecnych gości VAF oraz nawiązanie relacji z profesjonalistami z innych krajów. Po oficjalnej prezentacji każdego z uczestników, podczas dyskusji i indywidulanych spotkań można przedyskutować swoje bieżące projekty i poszukać partnerów do przyszłych produkcji. Jest to niepowtarzalna szansa dla producentów polskiej animacji na poznanie profesjonalistów z całej Europy.

Równolegle do spotkania MCP odbywały się pokazy New VAF Animation, będące prezentacją najnowszych animacji z krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tej części duże uznanie zyskał pokaz odcinka serii „Przytul mnie” warszawskiego studia Animoon. VAF rozwija szereg nowych platform prezentacji animacji z naszego regionu, mając nadzieję, że podróżujące programy, będą doskonałą okazją do zaprezentowania widowni europejskiej najnowszych produkcji.

Dzień 2

Wstępem do drugiego dnia VAF była prezentacja programu szkoleniowego MAYA, o którym opowiedział między innymi Artur Wyrzykowski, który był jego uczestnikiem. Jednak jego najważniejszym elementem były pitchingi projektów serii animowanych, w których polski projekt pt. „Leśne spory” prezentował jego producent Artur Wyrzykowski z firmy Artcore. Uczestnictwo w pitchingach VAF jest dla producentów możliwością zaprezentowania się przed reprezentantami stacji telewizyjnych z całej Europy oraz uzyskanie indywidualnego feedbacku na temat potencjału danego projektu we Francji czy np. Finlandii.

W popołudniowej części uczestnicy mogli wziąć udział w spotkaniu z reprezentacją koreańskiego przemysłu animacyjnego, którzy opowiedzieli o możliwościach koprodukcji i dystrybucji w Korei Południowej. Korea jest jednym z krajów azjatyckich żywo zainteresowanych nawiązaniem relacji z producentami z tej części Europy, natomiast Polska jest jednym z najatrakcyjniejszych jej przedstawicieli, ze względu na wielkość rynku i potencjał polskich firm animacji.

Drugim wydarzeniem był wykład dotyczący pozyskiwania pieniędzy z funduszy regionalnych. Tu zaprezentowano system regionalnych dofinansowań produkcji animowanych w Anglii, Francji oraz Niemczech.

Wieczorem zostaliśmy zaproszeni na przyjęcie zorganizowane przez ambasadę Korei Południowej, w której udział wzięli przedstawiciele kilku studiów animacji z Korei i reprezentanci studiów animacji, którzy uczestniczyli w VAF. To spotkanie stało się dodatkową okazją do porozmawiania z ewentualnymi koproducentami, czy partnerami przyszłych projektów animowanych.

Dzień 3

Ostatni dzień VAF odbywał się pod patronatem 70-lecia polskiej animacji. Dzień rozpoczęto od Śniadania z Polską Animacją, podczas którego prezes Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji, Robert Jaszczurowski, opowiedział w skrócie o historii filmu animowanego w Polsce, nawiązując do obchodzonej w tym roku 70. rocznicy powstania pierwszego polskiego profesjonalnego filmu animowanego pt. „Za króla Krakusa”. Następnie w pitchingu filmów krótkometrażowych, Polskę zaprezentowało wrocławskie
studio Juice z projektem Malwa i Leszy.

Co roku podczas pitchingów TV Series i Filmów Krótkometrażowych szansę zaprezentowania się obszernemu gronu profesjonalistów dostaje kilka polskich projektów. W czasie przerw podczas Dnia Polskiego na VAF, uczestnicy mogli posmakować polskich słodyczy.

Po południu nastąpiła Ceremonia Wręczenia Nagród i Wyróżnień VAF, które w tym roku przypadły następującym projektom:

  • Nagroda Główna w kategorii filmu krótkometrażowego: „Salvation has no name” w reżyserii Josepha Wallaca i w produkcji Loran Dunn z Wielkiej Brytanii.
  • Wyróżnienie: „Hurikan” w reżyserii Jana Saski i Vojtěcha Kissa w produkcji Alžběty Janáčkovej i Kamili Dohnalovej z Czech.
  • Nagroda główna w kategorii serie i TV Special: „Castaways” w reż. Pétera Szeilera w produkcji Patrici D’Intino i Gábora Osvátha i Petera Csornaya z Węgier.
  • Wyróżnienie: „Christmas TV Special Mimi&Lisa” w reżyserii Ivany Šebestovej, w produkcji Kataríny Kerekesovej ze Słowacji.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie