Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

18-23 września 2017 70-lecie polskiej animacji na 42. FPFF

70-lecie polskiej animacji na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

Pokaz filmu animowanego „Twój Vincent”, zakwalifikowanego do Konkursu Głównego, otworzy 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych 18 września 2017 roku. W ten sposób organizatorzy chcą uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji. Widzowie Festiwalu będą mogli zobaczyć zestaw kilkunastu wybitnych filmów animowanych.

Film otwarcia gdyńskiego Festiwalu, „Twój Vincent” w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Każdą z 65 000 klatek filmu namalowano ręcznie. W projekcie uczestniczyło 125 zawodowych malarzy z całego świata. Na ekranie ożywili oni ponad 100 obrazów Vincenta van Gogha, by opowiedzieć historię życia i śmierci jednego z najbardziej znanych na świecie malarzy. W ramach festiwalowych pokazów pozakonkursowych wątek animacji będzie w tym roku w Gdyni silnie obecny.

70-lecie polskiej animacji na 42. FPFF

„Polska szkoła animacji, która rozwijała się po II wojnie światowej, a zwłaszcza po odwilży październikowej, zostawiła po sobie wspaniałe dziedzictwo. Nazwiska Szczechury, Kuci, Dumały, Giersza, Lenicy, Borowczyka są dzisiaj częścią światowego dorobku animacji. W 2017 roku polska animacja obchodzi 70-lecie swojego istnienia. Mimo, iż jest ceniona i znana na świecie, polscy widzowie, zwłaszcza młodsi, nie mają obecnie wielu okazji, by zapoznać się z różnorodnością technik, tematów, stylów polskiego filmu animowanego. Z okazji jubileuszu Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentuje wybrane filmy z kanonu polskiej animacji, a także tytuły młodych, zdolnych twórców, które zaistniały na międzynarodowych festiwalach i zdobyły tam prestiżowe nagrody” – zapowiada Leszek Kopeć, Dyrektor FPFF. I tak blisko 90-minutowy specjalny blok projekcji obejmie następujące krótkometrażowe filmy animowane polskich twórców:

 • „Dom” (1958), reż. Jan Lenica, Walerian Borowczyk
 • „Fotel” (1963), reż. Daniel Szczechura
 • „Koń” (1967), reż. Witold Giersz
 • „Apel” (1970), reż. Ryszard Czekała
 • „Droga” (1971), reż. Mirosław Kijowicz
 • „Ostry film zaangażowany” (1971), reż. Julian Józef Antonisz
 • „Refleksy” (1979), reż. Jerzy Kucia
 • „Tango” (1980), reż. Zbigniew Rybczyński
 • „Łagodna” (1985), reż. Piotr Dumała
 • „Katedra” (2002), reż. Tomasz Bagiński
 • „Śmierć na pięć” (2002), reż. Mariusz Wilczyński
 • „Ab ovo” (2012), reż. Anita Kwiatkowska-Naqvi
 • „Łaźnia” (2013), reż. Tomasz Ducki

Również w ramach sekcji „Gdynia Dzieciom”, obok przeglądu najnowszych polskich filmów dla młodego widza, znajdą się tytuły z klasyki polskiej animacji dla dzieci. W związku z przypadającymi w tym roku urodzinami dwóch najwybitniejszych twórców w tej dziedzinie – dziewięćdziesiątymi Witolda Giersza oraz osiemdziesiątymi Zdzisława Kudły, zaplanowano poświęcone im retrospektywy.

Widzowie 42. FPFF obejrzą najbardziej znane filmy dla dzieci z dorobku Witolda Giersza: pełnometrażową animację „Proszę słonia”, po rekonstrukcji cyfrowej, oraz tytuły z lat sześćdziesiątych – „Wiosenne przygody krasnala”, „Czerwone i czarne” – a także zrealizowaną w 2003 roku „Żywą wodę”.

Z dorobku Zdzisława Kudły Festiwal zaprezentuje krótkie animacje z serii „Bolek i Lolek” i „Wyprawa Profesora Gąbki” oraz pełnometrażowy film „Gwiazda Kopernika”. Bogaty program sekcji „Gdynia Dzieciom”, którego szczegóły organizatorzy festiwalu wkrótce ogłoszą, przygotowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Gdynia Industry - Nic się nie dzieje proszę pana. Nic? - dyskusja o rynku polskiej animacji

Jednym z punktów programu wydarzenia branżowego Gdynia Industry był panel poświęcony polskiej animacji. Opis tego wydarzenia znajduje się poniżej.

Jubileusz 70-lecia polskiej animacji to dobry czas na podsumowanie kierunku, w jakim zmierzał rynek polskiej animacji w ostatnich latach i wspólnego zastanowienia się nad tym co czeka nas w najbliższym czasie. Filmy animowane z jednej strony podlegają tym samym zasadom co inni gracze rynku produkcji medialnych, z drugiej specyfika ich produkcji, dużo większe budżety, wydłużony okres produkcji, trudności z dystrybucją kinową czyni je wytworem stosunkowo trudnym na każdym etapie łańcucha twórca - odbiorca.

Z czym przyjdzie zmierzyć się: instytucjom odpowiedzialnym za finansowanie animacji, producentom, stacjom telewizyjnym, instytucjom branżowym, dystrybutorom animacji. Jak zwiększyć szansę na produkcję filmów długometrażowych, co zrobić z koprodukcjami międzynarodowymi shortów i co zrobić, żeby animacja automatycznie zaliczana przez szeroką publiczność jako przeznaczona dla dzieci, uzyskała należne jej miejsce wśród innych dzieł kinematografii polskiej?

Do rozmowy zaproszono praktyków dziennikarzy, animatorów, producentów, przedstawicieli środowisk filmowych. Stowarzyszenie Producentów Polskiej Animacji chce rozpocząć dyskusję o tym co zrobić, czy polska animacja uzyskała należne jej miejsce, nie za granicą - to już dawno się stało, lecz również na rodzimym rynku produkcji filmowych.

Moderatorka: Aneta Ozorek

42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 18-23 września 2017 roku.

Informacja prasowa

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie