Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

12-15 czerwca 2017 MIFA 2017

MIFA 2017- 70-lecie Polskiej Animacji

Festiwal Annecy należy do najważniejszych spotkań branżowych dla twórców animacji na całym świecie. Rokrocznie pojawia się na nich ponad 9000 filmowców, w tym około 3000 z nich uczestniczy w 4-dniowych targach MIFA. Na terenie targów spotkać można zarówno agentów sprzedaży, dystrybutorów, animatorów, ale przede wszystkim producentów szukających możliwości koprodukcji przy projektach pełnometrażowych, krótkometrażowych, serii telewizyjnych oraz projektów transmediowych.

W tym roku ze względu na 70-lecie Polskie Animacji, SPPA przygotowało jubileuszowe stoisko. Tytułem wyjściowym do promocji polskiej animacji przy okazji obchodów jej 70-lecia była najstarsza polska animacja profesjonalna „Za Króla Krakusa” w reżyserii Zenona Wasilewskiego. To na motywie nawiązującym do tego filmu - król Krakus - zbudowana została identyfikacja wizualna projektu.

Ze względu na przyznane dofinansowanie, udało się przygotować znacznie obszerniejszą prezentację polskiej animacji. Polskie stoisko było wielokrotnie komplementowane przez odwiedzających nas profesjonalistów. Podziw budziła również skala wzrostu polskiego rynku animacji, liczba filmów w konkursie oraz obecność reprezentantów polskich studiów na festiwalu - polska delegacja liczyła około 30 osób.

Ze względu na swoją wielkość stoisko służyło wszystkim polskim profesjonalistom do umawiania spotkań One to one z kontrahentami z zagranicy. Każdy z producentów, przynajmniej kilkakrotnie wykorzystywał jego gościnność na spotkania. Stoisko było też miejscem udzielania informacji o polskim potencjale produkcyjnych, polskiej kinematografii oraz możliwościach współpracy z zagranicą.

Polsko - argentyńskie spotkanie koprodukcyjne

W trakcie targów SPPA, udało zorganizować się spotkanie z reprezentantami najważniejszych studiów z Argentyny. Współpraca narodziła się dzięki spotkaniu Silviny Cornillon i Roberta Jaszczurowskiego na Berlinale. Silvina Cornillón z Gerencia de Asuntos Internacionales odpowiedzialna jest za branżową część Ventana Sur market, pracuje również w wydziale współpracy zagranicznej Argentyńskiego Instytutu Filmowego (INCAA). Verdana Sur, to targi branżowe w Ameryce Łacińskiej organizowane wspólnie przez INCCA i canneńskie Marché du Film. Targi odbywają się w listopadzie w Buenos Aires i co roku przyciągają ponad 2000 gości. Polscy producenci zostali zaproszeni na polsko-argentyńskie spotkanie o współpracy, które odbyło się we wtorek 13 czerwca w godzinach 16.15-17.30 na stanowisku Argentyńskim.

W tym roku polska animacja była wyjątkowo obecna w programie festiwalu. Na stoisku zaprezentowało się aż osiem projektów konkursowych:

 • „Twój Vincent”, reż. Dorota Kobiela, Hugh Welchman, 2017,
 • „Ucieczka”, reż. Jarosław Konopka, 2017,
 • „Sprawa Moczarskiego”, reż. Mateusz Siwiński, 2016,
 • „Kosmos”, reż. Daria Kopiec, 2016,
 • Przytul mnie „Operacja weekend”, reż. Mateusz Jarmulski, 2016,
 • „Cipka”, reż. Renata Gąsiorowska, 2016,
 • „O matko!”, reż. Paulina Ziółkowska, 2017,
 • „Wcielenie”, reż. Barbara Rupik, 2017.

Filmem, który przyciągał na stoisko był przede wszystkim oczekiwany od wielu lat pełen metraż o Vincencie van Goghu. Odwiedzający wielokrotnie pytali o możliwość obejrzenia filmu, jego sprzedaży do dystrybucji na poszczególne rynki.

Przełożyło się to również na zainteresowanie rynkiem polskiej animacji. Ten też tytuł dostał nagrodę publiczności podczas kończącej festiwal gali nagród. Podczas targów udało się jednak większości tytułów zgromadzić ciekawe propozycje współpracy. „Przytul mnie” zostało sprzedane na rynek chiński, Studio Fumi nawiązało kolejne kontakty z producentami Norweskimi. WJTeam, dostał szereg propozycji przy animacji stop motion. EGoFilm spotkało się z potencjalnymi koproducentami produkowanego pełnego metrażu animowanego oraz nawiązało rozmowy w sprawie produkcji serii telewizyjnych. MOMAKIN prowadzi rozmowy dystrybucyjne z producentami z Ameryki Południowej i Łacińskiej.

Polish Coctail

15 czerwca o 15.00 w ogrodzie Hotelu Imperial odbył się Polski Koktajl. Podczas oficjalnego powitania uczestnicy uczestniczyli w mini quizie związanym z historią polskiej animacji, dowiedzieli się o jubileuszu 70-lecia polskiej animacji.

Przedstawieni zostali partnerzy wydarzenia. Otwarciu towarzyszyły dwie maskotki polskich studiów: Wiking Tapi oraz niedźwiedź z animacji „Przytul mnie”, obecnej w konkursie serii telewizyjnych.

W torbach Polish Cinema znalazły się korony, broszury SPPA, ulotki przygotowane specjalnie na MIFĘ, magazyn Focus, pinki, pokrowce na latopy z napisem Polish animation. Gościom specjalnym wręczono Limitowane Wydawnictwo DVD z okazji 70-lecia polskiej animacji. 

Wydawnictwa, trailer

Na festiwal i targi przygotowano dwie publikacje. Ulotka prezentowała polskie studia animacji, firmy w konkursie. Wprowadzała w historię polskiej animacji oraz zwięźle informowała o tym jak aktualnie wygląda rynek polskiej animacji. Biuletyn SPPA to pełna, szeroka informacja o najważniejszych polskich studiach animacji. Zawiera opis każdego ze studiów, jego specyfikę, dane kontaktowe oraz grafiki z ostatnimi produkcjami.

Dodatkowo na potrzeby ekranów umieszczonych na stoisku przygotowano Showreel polskich studiów animacji, z przygotowanymi w tej samej estetyce co stoisko planszami, zmontowany przez Mateusza Michalaka z Fumi Studio.

Na jednym z ekranów wykorzystano również trailer przygotowany z okazji 70-lecia polskiej animacji.

MIFA 2018

Nawiązano szereg kontaktów. Ze stowarzyszeniami producenckimi, instytutami filmowymi oraz producentami. Na kolejną edycję targów wspólnie przygotowane zostaną:

 • Polska-Luksemburg : One to one meetings,
 • Polska-Izrael : możliwości koprodukcyjne,
 • Polska-Hiszpania: Spotkanie koprodukcyjne.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie