Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Magdalena Sroka: Artyści muszą być przewrażliwieni

Magdalena Sroka: Artyści muszą być przewrażliwieni

Magdalena Sroka: Artyści muszą być przewrażliwieni

15 października 2015    
W „Rzeczpospolitej” Barbara Hollender rozmawia z dyrektor PISF Magdaleną Sroką.

Magdalena Sroka: Artyści muszą być przewrażliwieni

W „Rzeczpospolitej” Barbara Hollender rozmawia z dyrektor PISF Magdaleną Sroką.

Agnieszka Holland powiedziała mi, że podczas konkursowych przesłuchań zaprezentowała się pani jako człowiek dialogu, który nie będzie narzucać instytutowi ani wizji estetycznej, ani politycznej. I że traktuje pani swoją pracę służebnie wobec wymogów instytucji kultury. A nie boi się pani, że trafia na środowisko trudne: przewrażliwione, z kompleksami, wymaganiami?

Magdalena Sroka: [...] Artyści stale są poddawani krytyce i osądowi, muszą być przewrażliwieni. Trzeba ich chronić, zapewnić im dobre warunki funkcjonowania. Bo oni są najważniejsi. Bez nich nie ma sztuki. [...]

[...] to, co nie udaje się od lat: ekipy zagraniczne, w tym amerykańskie, kręcą w Czechach, Rumunii, na Węgrzech, ale nie u nas. Nie jesteśmy konkurencyjni, bo nie mamy ulg podatkowych dla produkcji filmowej, na które nie chce się zgodzić Ministerstwo Finansów. Ma pani pomysł, jak finansistów przekonać?

[...] Dlatego chcę mówić tak: w Europie, z którą się identyfikujemy, istnieją różnego rodzaju zachęty do rozwoju rynku audiowizualnego. W Polsce ich nie ma. To znaczy, że nasze przepisy działają na szkodę rodzimych przedsiębiorców. A to, co utrudnia im udział w rynku europejskim, musi zostać zmienione. Nie możemy sami eliminować z konkurencji naszych podmiotów gospodarczych.

Swoje doświadczenia wniesie pani do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Ale tutaj podstawowe pytanie brzmi: jak uchronić tę instytucję przed próbą zawłaszczenia przez polityków? Jak utrzymać jej niezależność?

Nie wierzę, aby ktoś wpadł na pomysł rewizji ustawy o kinematografii i zwiększenia wpływu resortu na funkcjonowanie PISF, który dziś jest całkowicie niezależny. Odpowiedzialność za PISF jest w miarę równo rozłożona na ministerstwo, radę, ekspertów i pracowników instytutu. I mam nadzieję, że tak pozostanie. Ten konsensus jest jednym z największych osiągnięć polskiej kultury ostatnich 25 lat.

Cały wywiad dostępny jest na stronie internetowej „Rzeczpospolitej”.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie