Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Agnieszka Odorowicz: Dobre kino tworzymy razem

Agnieszka Odorowicz: Dobre kino tworzymy razem

Agnieszka Odorowicz: Dobre kino tworzymy razem

11 września 2015    
W „Rzeczpospolitej” z 11 września 2015 Barbara Hollender rozmawia z dyrektor PISF Agnieszką Odorowicz.

Agnieszka Odorowicz: Dobre kino tworzymy razem

W „Rzeczpospolitej” z 11 września 2015 Barbara Hollender rozmawia z dyrektor PISF Agnieszką Odorowicz.

W pierwszych latach XXI wieku powstawało w Polsce kilkanaście filmów w sezonie. W tym roku producenci zgłosili na festiwal do Gdyni 53 tytuły. Kryzys udało się pokonać przede wszystkim dlatego, że w 2005 roku została uchwalona nowa ustawa o kinematografii, pojawił się inny sposób finansowania kina i powstał Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Agnieszka Odorowicz: Zmiany w polskiej kinematografii, które nastąpiły w ostatniej dekadzie, dowodzą, że kultura mądrze wspierana mecenatem państwa może być źródłem wspólnej satysfakcji i dumy. A o dobrej kondycji polskiego kina świadczy i to, że w konkursie głównym zobaczymy aż 18 tytułów, mimo że przyjęliśmy zasadę ostrej selekcji. To wyzwanie dla jurorów, którzy będą musieli ocenić i porównać ze sobą różne gatunki i sposoby opowiadania.

[...]

Zaczynając dyrektorowanie, miała pani konflikt z tymi, którzy mieli płacić na polskie kino: właściciele kin, dystrybutorzy, nadawcy telewizyjni. A po jakimś czasie stali się sojusznikami.

Uważam to za jedno z najważniejszych osiągnięć. Ustawa została uchwalona w atmosferze nieufności. Środowiska mecenasów, dzięki którym polskie kino dziś istnieje, obawiały się, że ich pieniądze zostaną zmarnotrawione. Te obawy można zrozumieć, ale głęboko wierzyłam, że wspieranie kultury to działanie na rzecz dobra wspólnego. Poza tym ustawa powołała do życia instytucję otwartą na mecenasów. Mogli oni kształtować PISF jako członkowie Rady. I ich zaangażowanie stworzyło sojusz na rzecz sztuki filmowej. Także biznesowy. Bo kina wpłacają do PISF 1,5 procent z biletów, ale potem dostają filmy, na które coraz chętniej chodzą widzowie. W 2014 r. frekwencja na rodzimych produkcjach wyniosła 11 mln. Co czwarty bilet kupiony w kinowej kasie był biletem na film polski. Potem te hity nadają telewizje, zresztą wielokrotnie.

Cały wywiad dostępny jest w „Rzeczpospolitej” z 11 września 2015.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie