Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

"Magiczna zima Muminków" w kinach w Skandynawii

fotos z filmu "Magiczna zima Muminków"
"Magiczna zima Muminków". Fot. Animoon

"Magiczna zima Muminków" w kinach w Skandynawii

22 listopada 2017    
Oparty na popularnych książkach Tove Jansson, współfinansowany przez PISF pełnometrażowy animowany film "Magiczna zima Muminków"  będzie miał szeroką dystrybucję w krajach skandynawskich.

POLECANE

"Magiczna zima Muminków" w kinach w Skandynawii

Oparty na popularnych książkach Tove Jansson, współfinansowany przez PISF pełnometrażowy animowany film "Magiczna zima Muminków" będzie miał szeroką dystrybucję w krajach skandynawskich.

"Magiczna Zima Muminków" trafi na ekrany kin w Skandynawii na początku grudnia. Wiadomo już, że film będzie pokazywany w blisko 500 kinach, a liczba ta stale rośnie. Film trafi do kin również w m.in.: Japonii, Francji i w Polsce (22 grudnia).

Film jest fińsko-polską koprodukcją współfinansowaną przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Fińską Fundację Filmową. 

"Magiczna zima Muminków" ubiega się o nominację do Oscarów i Złotych Globów w kategorii najlepszego pełnometrażowego filmu animowanego.

Film w różnych wersjach językowych

W Finlandii i Szwecji film będzie pokazywany w języku fińskim i szwedzkim oraz w języku lapońskim. To pierwszy pełnometrażowy film w historii, wprowadzony do dystrybucji w języku lapońskim na tak szeroką skalę. W Norwegii do dystrybucji zostanie wprowadzona norweska wersja językowa a także wersja lapońska (z norweskimi napisami), zaś w Danii film będzie można obejrzeć po duńsku. Dodatkowo, do dystrybucji w Finlandii trafi wersja filmu z audiodeskrypcją przystosowana do potrzeb osób niedowidzących i niewidomych.

Animacja oparta na książkach Tove Jansson

Scenariusz, oparty na książkach Tove Jansson, napisali Małgorzata Więckowicz-Żyła, Piotr Szczepanowicz i Ira Carpelan. Reżyserami filmu są Jakub Wroński i Ira Carpelan. "Magiczna zima Muminków" jest filmem wykorzystującym oryginalną animację z przełomu lat 70. i 80., koprodukowaną przez Jupiter Film i Film Polski. Film pozostaje wierny magii stworzonej przez Tove Janson, a dzięki starannym procesom rekonstrukcji cyfrowej i korekcji barwnej wykorzystanym dla uzyskania obrazu w rozdzielczości 4K jest atrakcyjny dla współczesnego widza. Na równi z obrazem, ze szczególną dbałością potraktowano także muzykę i efekty dźwiękowe.

W angielskiej wersji językowej usłyszymy utalentowanych, popularnych aktorów takich jak: Stellan Skarsgård (Tata Muminka), Bill Skarsgård (Muminek) i Alicia Vikander (Mała Mi, Piesek Ynk). Magiczną atmosferę tworzą muzyka i piosenki tytułowe skomponowane specjalnie dla filmu i wykonane przez City of Prague Philharmonic Orchestra.

Tytułowa piosenka "Nie bój się!" została skomponowana przez Joriego Sjöroosa ze słowami Pauli Vesali, natomiast piosenkę "Tęsknota za latem" skomponowała Andrea Eklund, a autorką słów jest Amanda Henriksson. Wszyscy twórcy pochodzą z Finlandii. Muzykę do filmu skomponował polski kompozytor Łukasz Targosz.

"Magiczna zima Muminków" jest kontynuacją produkcji filmowych firmy Filmkompaniet, takich jak np.: pełnometrażowy film animowany "Kometa nad Doliną Muminków" (w obsadzie: Max von Sydow, Alexander Skarsgård, Mads Mikkelsen, Stellan Skarsgård oraz Peter Stormare), który został zrealizowany w stereoskopowej technologii 3D i dystrybuowany w ponad 80 krajach, m.in. w USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Japonii, Chinach, Brazylii i w Australii. 

Koprodukcja ze wsparciem PISF

Producentami "Magicznej zimy Muminków" są Grzegorz Wacławek, Piotr Szczepanowicz i Zofia Jaroszuk z Animoon, a ze strony fińskiej Ira Carpelan i Tom Carpelan z Filmkompaniet. Film powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Fińskiej Fundacji Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej 

"Twój Vincent" i "Magiczna zima Muminków" z szansą na nominację do Oscara Więcej "Twój Vincent" i "Magiczna zima Muminków" z szansą na nominację do Oscara

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie