Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

18. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

plakat festiwalu

18. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

29 listopada 2017    
W dniach 7-10 grudnia w Krakowie odbędzie się 18. Festiwal Filmu Niemego. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF. 

18. Festiwal Filmu Niemego w Krakowie

W dniach 7-10 grudnia w Krakowie odbędzie się 18. Festiwal Filmu Niemego. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF. 

Festiwal Filmu Niemego to jedyne w swoim rodzaju święto kina sprzed epoki dźwięku. Jak co roku, w programie znajdą się nieme filmy z całego świata, często poddane cyfrowej rekonstrukcji. Projekcjom towarzyszyć będzie muzyka na żywo. Wszystkie filmy prezentowane będą z polskimi i  jak angielskimi napisami. Natomiast Filmowe obrazy starego Krakowa oraz Nieme erotyki będą bez angielskich napisów.

Żywioły motywem przewodnim

Motywem przewodnim tegorocznej edycji Festiwalu są Żywioły  z jednej strony natura i miejsce, jakie zajmuje w niej człowiek, z drugiej strony kultura i siła ludzkiego umysłu, ale również jego słabości i targające nim uczucia. Zaprezentowane zostaną dzieła filmowe, w których szaleją żywioły przyrody i namiętności, a natura styka się z porządkującą ją sztuką.

Film otwarcia 

Festiwal otworzy pokaz poruszającego morskiego poematu filmowego Marcela L'Herbiera "Człowiek otwartych przestrzeni" w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej "Manggha". To rozgrywająca się wśród surowych krajobrazów Bretanii historia konfliktu między ojcem i synem, wpisanego szerzej w odwieczną walkę dobra ze złem. 

Widzowie zobaczą w tym roku również takie filmy jak m.in. "Powódź" Louisa Delluca, "Wschód słońca" Friedricha Wilhelma Murnau'a, "Wicher" Victora Sjöströma, "Bezwstydna kobieta" Malcolma St. Claira z Polą Negri, "Ziemia" Aleksandra Dowżenki, "Halka" Konstantego Meglickiego. 

Muzyka na żywo

Uczestnicy Festiwalu Filmu Niemego doświadczą kina w sposób zbliżony do tego sprzed stu lat, choć w nowej, współczesnej oprawie. Projekcjom filmów niemych towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu młodych, jak również uznanych zespołów oraz wszechstronnych artystów solowych m.in. Pin Park, Bastarda, Salk, Jacaszek. 

Szczegółowy program wydarzenia znajduje się na stronie: www.kinopodbaranami.pl.

Festiwal jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Na podstawie informacji prasowej 

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie