Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

11. Festiwal Pięć Smaków

plakat festiwalu Pięć Smaków 2017

11. Festiwal Pięć Smaków

13 listopada 2017    
15 listopada rozpocznie się 11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

11. Festiwal Pięć Smaków

15 listopada rozpocznie się 11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków. Wydarzenie jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Festiwal Filmowy Pięć Smaków to coroczny przegląd kina z Azji Wschodniej, Południowo-Wschodniej i Południowej. Festiwal odbędzie się w dniach 15-22 listopada w Warszawie w Kinie Muranów, Kinotece i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wrocławska replika festiwalu odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty w dniach 17-23 października. Festiwal od jedenastu lat prezentuje premierowo najnowsze, starannie wyselekcjonowane filmy z krajów regionu, a także klasyczne dzieła azjatyckich archiwów, retrospektywy wybranych twórców oraz przeglądy kinematografii narodowych.

7 sekcji, ponad 40 filmów

"W tym roku na festiwalu pokażemy ponad 40 pełnometrażowych filmów fabularnych, 9 filmów krótkometrażowych w 2 zestawach. Po raz pierwszy w naszym programie znalazły się 2 międzynarodowe premiery - będą to pierwsze pokazy tych tytułów poza granicami Azji. Mamy też 2 europejskie premiery. Większość filmów pokazywanych na naszym festiwalu to prezentacje premierowe w Polsce. W tym roku program Pięciu Smaków to 7 sekcji. Główną sekcją jest konkursowe Nowe Kino Azji. W sekcji Focus zawsze przedstawiamy kinematografię jednego państwa, lub poświęcamy ją jakiemuś wybranemu tematowi. W tym roku kinematografią, jakiej przyjrzymy się bliżej będzie kino Bhutanu. To sekcja nad którą dość długo pracowaliśmy" - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor festiwalu Jakub Królikowski. "Co istotne, wiele z filmów w tej sekcji będzie po raz pierwszy prezentowanych poza granicami Bhutanu, czy nawet zostanie przetłumaczonych na angielski, co na pewno stanowi znaczący moment dla tej kinematografii i już inne światowe festiwale podążając za nami zainteresowały się tymi tytułami" - podkreślał.

Nowe Kino Azji

"Nasz konkurs Nowe Kino Azji to zawsze przegląd świeżych talentów, nowych głosów i filmów, które dotykają bardzo aktualnych problemów. W tym roku w tej sekcji prezentujemy filmy m.in. z Bangladeszu, Malezji, Indonezji czy Japonii i Hongkongu. Zawsze ta sekcja jest skupiona na tematyce społecznej, w tym roku mamy też wyjątkowo dużo kina gatunkowego. To rzeczywiście program pokazujący tak charakterystyczne dla kina azjatyckiego spotkanie kina posługującego się pewnymi konwencjami z lokalną tematyką i problemami społecznymi" - mówiła Jagoda Murczyńska. "To bardzo barwny, niezwykle intensywny i aktualny przegląd tego, co w tej chwili słychać w kinie azjatyckim" - dodała.

W programie Pięciu Smaków znajdzie się też retrospektywa kluczowej autorki nowej fali i najbardziej wpływowej reżyserki współczesnego kina Hongkongu – Ann Hui [huei]. Nie zabraknie też wysokiej jakości kina gatunkowego, które pojawi się m.in. w sekcji poświęconej awangardowej japońskiej erotyce, a także przeglądzie Asian Cinerama, obejmującym filmy nagradzane i nominowane w ramach Asian Film Awards. Filmy gatunkowe będą też bohaterami sekcji prezentującej odnowione klasyki filmowych archiwów.

Łączenie ludzi i kultur

"Naszą misją jest pokazywanie nie tylko kina, ale łączenie ludzi i łączenie kultur. Temu służą nie tylko filmy, ale też towarzysząca festiwalowi Akademia Azjatycka" - wspomniała podczas konferencji Jagoda Murczyńska. "Nasz festiwal stał się rozpoznawalny, jest kojarzony przez azjatyckich producentów i ludzi z branży filmowej, którzy chcą odwiedzić Polskę. Wielu twórców jest zainteresowanych poznawaniem polskiej kultury. Bardzo nam zależy, by takich spotkań i połączeń było jak najwięcej" - podkreślała.

"Bardzo nam zależy, aby wokół tych filmów dużo się działo, aby towarzyszyła temu dobra atmosfera. Wkładamy dużo energii w przygotowanie sesji Q &A (pytań i odpowiedzi) po seansach, zostawiając na rozmowy z widzami dużo czasu. Te spotkania prowadzą profesjonaliści, a sami twórcy oceniają je bardzo wysoko" - mówił dyrektor festiwalu. Jednym z przedsięwzięć, dzięki którym buduje się wokół festiwalu społeczność jest także projekt People's Jury, w którym filmy konkursowe w sekcji Nowe Kino Azji ocenia jedenastoosobowe grono jurorów - amatorów i półprofesjonalistów, wybrane w drodze konkursu ze zgłoszeń z całej Polski.    

Jak podkreślał Jakub Królikowski, festiwal ciągle się rozwija. Niedawno do polskich kin trafił filipiński dramat "Dziecko apokalipsy" w reżyserii Mario Cornejo - laureat Grand Prix 10. Pięciu Smaków. To pierwszy tytuł dystrybuowany przez Pięć Smaków Kino Azji, wkrótce dołączą do niego kolejne filmy.

Więcej informacji: www.piecsmakow.pl.

11. Festiwal Pięć Smaków odbędzie się w dniach 15 – 22 listopada 2017. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF.  

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie