Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Zwycięzcy XVI Konkursu o Nagrodę im. Mętraka

Zwycięzcy XVI Konkursu o Nagrodę im. Mętraka

1 czerwca 2012    

Zwycięzcy XVI Konkursu o Nagrodę im. Mętraka

Jury XVI Konkursu o nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, wyróżniającą młodych krytyków filmowych, w składzie: Marcin Adamczak, Darek Arest, Michał Chaciński, Agnieszka Jakimiak, Marek Hendrykowski, Artur Majer, Michał Oleszczyk, Anna Osmólska-Mętrak (przewodnicząca), Jakub Socha, Andrzej Szpulak, Krzysztof Świrek, Michał Walkiewicz i Janusz Zaorski, po zapoznaniu się z pracami 78 uczestników, na posiedzeniu w dniu 29 maja 2012 roku postanowiło przyznać następujące nagrody:

  • Grand Prix - rzeźba autorstwa Adama Myjaka oraz 10 000 zł - Adam Kruk za stylistyczną lekkość, swobodę w poruszaniu się po różnych gatunkach filmowych, oraz umiejętność włączania innych dyskursów w ramy dyskursu krytyczno-filmowego, co zaowocowało zestawem tekstów mocnych, przenikliwych i wciągających.
  • II nagroda (5 000 zł) Błażej Hrapkowicz - za świetne opanowanie warsztatu krytyczno-filmowego, przejrzystość i precyzję wywodu, co najlepiej dało o sobie znać w tekście "Co ty wiesz o Iranie?".
  • III nagroda (ex-aequo po 1.250 zł) - Karol Kućmierz - za konsekwentne podporządkowanie krytycznych sądów analizie formy filmowej i rzetelność obserwacji, sięgającą szczegółów warsztatu filmowego; - Piotr Szcześniak - za szerokość spojrzenia, dojrzałą pewność krytycznych sądów i erudycję, która nie staje się balastem wykluczającym lekkość pisania, lecz przeciwnie - pozwala z lekkością właśnie przemieszczać się między gatunkami, autorami i nowymi falami współczesnego kina.

Wyróżnienia

  • Arek Biedrzycki - za przenikliwą analizę problemów, przed jakimi filmowców stawia proza Witolda Gombrowicza, w tekście "Bembergowanie bembergiem w berg".
  • Kaja Klimek - za konsekwentnie rozwijany, niepodrabialny styl, humor, oraz mądre spojrzenie na popkulturę, w recenzji "Kupiliśmy zoo" i eseju o komiksowych superbohaterach - "Lepiej jak jest więcej".
  • Urszula Lipińska - za interpretacyjną wnikliwość, konsekwencję w poszukiwaniach, umiejętne łączenie skrupulatności z krytyczną inwencją w tekście "Marmurowa pułapka".
  • Martyna Łokuciejewska - za błyskotliwe prześwietlenie reguł kryminału i świeże spojrzenie na gatunkowe konwencje w tekście "Seryjni detektywi".
  • Marta Syrwid - za wyrazisty charakter pisma i chęć podejmowania krytycznych wyzwań w tekstach "Perły i dno" i "Leżą jak ulał".
  • Paweł Świerczek - za umiejętność otwartego i wyważonego spojrzenia na nowe zjawiska filmowe, zaprezentowaną w tekście "Drag, teledysk, transgresja. W poszukiwaniu nowego języka".
  • Michał Tusz - za poczucie humoru oraz ironię w portretowaniu "bratnich światów" krytyki i filmoznawstwa w tekście "Wykład fil(m)oznawczy".

Wręczenie nagród we Wrocławiu 

Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się tradycyjnie w dniu imienin Patrona, 25 lipca, podczas trwania 12. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu (19.07 - 29.07.2012). Nagrodzone i wyróżnione teksty będzie można wkrótce przeczytać na stronie: www.nowehoryzonty.pl.

Na podstawie informacji prasowej

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie