Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Zmarła Zofia Czerwińska

Zmarła Zofia Czerwińska
Zofia Czerwińska. Fot. Marcin Kułakowski/PISF

Zmarła Zofia Czerwińska

14 marca 2019    
13 marca, w wieku 85 lat, zmarła Zofia Czerwińska, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna.

Zmarła Zofia Czerwińska

13 marca, w wieku 85 lat, zmarła Zofia Czerwińska, polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. 

Urodziła się 19 marca 1933 roku w Poznaniu. Była absolwentką PWST w Krakowie, a pod koniec 1957 roku debiutowała na scenie. W latach 1957–1958 występowała w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, później do 1960 w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, następnie w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie. Od 1979 grała w Teatrze Syrena w Warszawie. Była aktorką estradową i filmową, znaną m.in. z ról serialowych w „Czterdziestolatku” Jerzego Gruzy i „Alternatywach 4” Stanisława Barei. Publiczność pokochała ją za rolę pani Balcerkowej. Zagrała również w takich filmach jak „Lekarstwo na miłość”, „Eroica”, „Nie lubię poniedziałku”, „Rejs”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Miś”.

W 2008 roku została odznaczona Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Tomasza Mertę, podsekretarza stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie