Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Zanussi komandorem francuskiego orderu

Zanussi komandorem francuskiego orderu

14 grudnia 2012    

POLECANE

Zanussi komandorem francuskiego orderu

13 grudnia 2012 Krzysztof Zanussi odebrał z rąk ambasadora Francji w Polsce Pierre'a Buhlera insygnia Komandora Orderu Sztuki i Literatury, przyznawane artystom, którzy budują światowe dziedzictwo kulturalne i przyczyniają się do propagowania kultury francuskiej na świecie.

Wielki artysta i przyjaciel Francji

- 13 grudnia - rocznica wprowadzenia stanu wojennego - to symboliczna data dla uhonorowania polskiego artysty, którego twórczość, tak bardzo przesiąknięta historią, wpisuje się we wspólne nam dziedzictwo kulturalne. Oddajemy w ten sposób hołd wielkiemu przyjacielowi Francji, a przy tym wielkiemu artyście. Order Sztuki i Literatury przyznawany jest przez francuskiego ministra kultury osobom, które wyróżniły się na polu literatury czy sztuki czy też swoją działalnością przyczyniają się do promowania kultury francuskiej na świecie - mówił ambasador.

Twórca kina moralnego niepokoju

Pierre Buhler przypomniał, że Krzysztof Zanussi jest jednym z twórców kina moralnego niepokoju, stawiającego bohaterów przed wyborami moralnymi, czy pozostać wiernym wartościom, jakie wyznają, czy podążyć łatwiejsza drogą. - W filmach Krzysztofa Zanussiego marzenie o wolności jednostki zderzone zostaje z problemami życia codziennego, co nadaje ich wymowie uniwersalny charakter. Jako twórca zawsze pan odrzucał pokusę tworzenia kina pod publiczność i dla kultury masowej. (...) Dzisiaj Francja składa hołd pana twórczości, która jest naszym wspólnym dziedzictwem. W pana osobie Francja oddaje też hołd człowiekowi wiernemu swoim wartościom, człowiekowi, który potrafił zachować prawość, kiedy inni się poddali - dodał Pierre Buhler.


Źródło informacji: PAP

Krzysztof Zanussi nagrodzony w Indiach Więcej Krzysztof Zanussi nagrodzony w Indiach Krzysztof Zanussi odbierze nagrodę w Skopje Więcej Krzysztof Zanussi odbierze nagrodę w Skopje Krzysztof Zanussi w MoMA Więcej Krzysztof Zanussi w MoMA Zanussi w Zarządzie EFA Więcej Zanussi w Zarządzie EFA

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie