Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

"Świt" łotewskim kandydatem do Oscara

"Świt" łotewskim kandydatem do Oscara
Wiktor Zborowski w filmie "Świt" ("Ausma"). fot. materiały prasowe

"Świt" łotewskim kandydatem do Oscara

26 września 2016     Marta Sikorska
Współfinansowany przez PISF film "Świt" ("Ausma") Laily Pakalniny będzie łotewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

POLECANE

"Świt" łotewskim kandydatem do Oscara

Współfinansowany przez PISF film "Świt" ("Ausma") Laily Pakalniny będzie łotewskim kandydatem do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".
23 września łotewskie Narodowe Centrum Filmowe poinformowało o wyborze na kandydata do Oscara filmu ze zdjęciami Wojciecha Staronia. Łotewska komisja oscarowa w składzie Ieva Romanova, Viktors Freibergs, Jānis Putniņš, Zane Balčus, Kristīne Matīsa i Juris Kursietis wybierała kandydata spośród 4 filmów: brano pod uwagę 3 filmy fabularne - "Es esmu šeit" reż. Renārs Vimba, "Pelnu sanatorija" reż. Dāvis Sīmanis, "Świt"("Ausma") reż. Laila Pakalniņa oraz film dokumentalny "Pod opieką wiecznego słońca" Witalija Manskiego.

Film z 12 nominacjami do Łotewskich Nagród Filmowych

"Świt" to piąty film fabularny w dorobku łotewskiej reżyserki. Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie "Świt" na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec okrutnie się mści. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich "prawych" obywateli Związku Radzieckiego.

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym 13. Festiwalu Black Nights w Tallinie - POFF w 2015 roku. Warto dodać, że współfinansowana przez PISF łotewsko-estońsko-polska koprodukcja "Świt" (Ausma) Laily Pakalniny uzyskała aż 12 nominacji do Łotewskich Nagród Filmowych. Do nagród Kristaps nominowani są Polacy: Wojciech Staroń (najlepsze zdjęcia) oraz Natalia Czeczott (kostiumy). Film ubiega się także o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Więcej informacji: www.nkc.gov.lv.

Marta Sikorska

Polacy nominowani do Łotewskich Nagród Filmowych Więcej Polacy nominowani do Łotewskich Nagród Filmowych

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie