Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Rewolucja cyfrowa w kinach

Rewolucja cyfrowa w kinach: "Rialto" w Poznaniu

11 sierpnia 2011    
- Zakup projektora cyfrowego spowoduje, że nasza oferta będzie bardziej atrakcyjna. W tej chwili gramy tylko część premier. Mam nadzieję, że od momentu, gdy zainstalujemy projektor cyfrowy to się zmieni. Będziemy też mogli proponować alternatywne projekcje: retransmisje oper, wydarzeń kulturalnych, koncertów - mówi Piotr Zakens, współwłaściciel poznańskiego kina…

POLECANE

Rewolucja cyfrowa w kinach

- Zakup projektora cyfrowego spowoduje, że nasza oferta będzie bardziej atrakcyjna. W tej chwili gramy tylko część premier. Mam nadzieję, że od momentu, gdy zainstalujemy projektor cyfrowy to się zmieni. Będziemy też mogli proponować alternatywne projekcje: retransmisje oper, wydarzeń kulturalnych, koncertów - mówi Piotr Zakens, współwłaściciel poznańskiego kina „Rialto", które otrzyma dofinansowanie PISF w ramach programu cyfryzacji polskich kin. Pierwsze projekcje w technice cyfrowej planowane są już we wrześniu.

W związku z dużym zapotrzebowaniem na nowoczesne wyposażenie kin studyjnych, PISF uruchomił w maju 2011 roku program dofinansowania zakupu projektorów cyfrowych, niezbędnych do odtwarzania cyfrowych kopii filmów, które już niedługo zastąpią całkowicie tradycyjne kopie na taśmie 35mm.

Koszt zakupu sprzętu cyfrowego dla jednego kina sięga około 300-400 tysięcy złotych. Dzięki programowi cyfryzacji kin, zainicjowanemu przez PISF, polskie kina studyjne i lokalne, które nie mają środków na samodzielny zakup projektora, mogą ubiegać się o dofinansowanie 50% kwoty przeznaczonej na nowe wyposażenie. Pierwszy nabór wniosków zakończył się pod koniec czerwca 2011. Dofinansowanie uzyskało aż 38 kin studyjnych z całej Polski.

75 lat z filmem non stop

Mieszczące się przy ul. Dąbrowskiego kino "Rialto" jest jednym z trzech najstarszych kin w Poznaniu. Zostało założone w 1937 roku. Posiada jedną salę z 248 miejscami. Od 2003 roku kino prowadzą wspólnie Piotr Zakens i Jolanta Myszka. W 2004 roku wprowadzili je do unijnego programu Europa Cinemas, a w 2005 roku przyłączyli „Rialto" do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W kinie działa DKF, Klub Seniora, odbywają się zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Niezbędne wsparcie

Tak szeroka działalność kina nie byłaby możliwa bez dodatkowego wsparcia finansowego. - Wielokrotnie korzystaliśmy z dotacji z PISF. Staramy się też pozyskiwać dofinansowanie z innych źródeł - przyznaje Piotr Zakens. - Otrzymaliśmy z PISF pieniądze zarówno na wymianę sprzętu nagłaśniającego, jak i na remont sali projekcyjnej.

Czas na zmiany

Zdaniem Piotra Zakensa, kina studyjne i lokalne w Polsce muszą przejść na nową technikę odtwarzania kopii filmowych, bo jeśli tego nie zrobią, mogą po prostu przestać istnieć. - Za dwa, trzy lata, a może nawet wcześniej, stanie się tak, że nie będziemy mieli dostępu do kopii tradycyjnych i dlatego staraliśmy się bardzo, żeby wystąpić o dofinansowanie do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Dofinansowanie naszej cyfryzacji spowoduje, że będziemy mogli bezpieczniej dalej działać. Zmiany w dostępie do filmów widać już m.in. na przykładzie amerykańskich filmów dla dzieci, które powstają wyłącznie w kopiach cyfrowych. Zakup projektora cyfrowego umożliwi również wyświetlanie filmów w technologii 3D i wszystkich premier filmowych.

Impuls dla lokalnych inicjatyw

Koszt zakupu projektora i przystosowanie kina do nowej techniki to duży wydatek dla małego kina studyjnego. Dzięki uzyskanemu z PISF dofinansowaniu w kwocie niemal 190 tysięcy zł, kino „Rialto" pokryje połowę kosztów związanych z przejściem na technologię cyfrową.

Gdyby nie istniał PISF, to zdaniem Piotra Zakensa kinom ciężko byłoby pozyskać całą kwotę na cyfryzację. - Moje zdanie już od wielu lat jest takie, że działalność Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej jest dla nas bardzo korzystna. To, że powstał program na wsparcie rozwoju kin i na cyfryzację kin, powoduje, że wszystkie kina w Polsce, które mają w sobie jakąś determinację, żeby się rozwijać, mają solidy punkt wyjścia. Podejrzewam, że jeśli poszlibyśmy do instytucji nadrzędnych i poprosilibyśmy o kwotę pół miliona złotych, to nie byłoby rozmowy na ten temat. Dzięki temu, że powstał impuls w postaci programu cyfryzacji kin, stworzonego przez PISF, wiele kin na tym bardzo zyskało i zaktywizowało to również lokalne samorządy.

Z inicjatywy kin lokalnych w Wielkopolsce stworzono lokalny program cyfryzacji kin, który działa przy Urzędzie Marszałkowskim. W jego dyspozycji jest kwota 4 mln złotych, która zapewni kinom dofinansowanie w wysokości 35% potrzebnej kwoty. Dzięki temu, kina muszą pokryć same jedynie 15% wydatków związanych z zakupem sprzętu. - Taki jednolity program dla wszystkich kin regionu, został stworzony tylko w Wielkopolsce, z czego jesteśmy bardzo dumni. Aż 13 wielkopolskich kin otrzymało dofinansowanie z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. To znacząca liczba spośród wszystkich kin, które otrzymały dofinansowanie. Kina z naszego regionu były do tego przygotowane - podkreśla Piotr Zakens.

O programie cyfryzacji kin

Celem programu jest stworzenie Sieci Polskich Kin Cyfrowych. PISF współfinansuje zakup sprzętu do projekcji cyfrowych o minimalnej rozdzielczości 2K w standardzie DCI. Beneficjentami programu są kina należące do Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, które do dnia złożenia wniosku nie posiadają projektora cyfrowego w standardzie DCI, wyświetlające minimum 300 seansów rocznie, prowadzące działalność programową na rzecz młodej widowni i edukacji filmowej, które działają co najmniej jeden rok. Więcej informacji na stronie PISF: www.pisf.pl.

Paulina Bez

Cyfrowe "Echo" miasta Więcej Cyfrowe "Echo" miasta Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Więcej Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Cyfrowy "Wrzos" Więcej Cyfrowy "Wrzos" Cyfryzacja w Międzyrzeczu Więcej Cyfryzacja w Międzyrzeczu Kino Kryterium będzie cyfrowe Więcej Kino Kryterium będzie cyfrowe Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Więcej Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Więcej Kraśnik będzie miał cyfrowe kino Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Więcej Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu Więcej Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie