Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Premiera "Małej Matury 1947"

Premiera "Małej Matury 1947"
Sonia Bohosiewicz, Janusz Majewski i Marek Kondrat. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

Premiera "Małej Matury 1947"

16 kwietnia 2011    
W Krakowie odbyła się uroczysta premiera filmu „Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego. Obraz został nagrodzony podczas 35. Festiwalu Polskich filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury, natomiast podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Regiofun otrzymał natomiast Nagrodę Publiczności.

Premiera "Małej Matury 1947"

Premiera Małej Matury

Sonia Bohosiewicz, Janusz Majewski i Marek Kondrat. Fot. Marcin Kułakowski, PISF


W Krakowie odbyła się uroczysta premiera filmu „Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego. Obraz został nagrodzony podczas 35. Festiwalu Polskich filmów Fabularnych w Gdyni Nagrodą Specjalną Jury, natomiast podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Regiofun otrzymał natomiast Nagrodę Publiczności.

- Festiwal Off Plus Camera to nie tylko goście, seanse, spotkania. To także premiery i z powodu premiery spotykamy się dziś w krakowskim kinie Kijów.Centrum  - takimi słowami przywitano ekipę filmu Janusza Majewskiego. - Jesteśmy bardzo dumni, że wybrali ten festiwal, aby pokazać swój film - mówiła przedstawicielka festiwalu, prezentując obraz jako wzruszającą opowieść o dorastaniu w burzliwych latach powojennej Polski.

„Mała Matura 1947" została dofinansowana m.in. przez PISF i Regionalny Fundusz Filmowy (Kraków).

Jeden z gospodarzy wydarzenia, Prezydent Krakowa prof. Jacek Majchrowski tak mówił o panującej w Krakowie dobrej atmosferze sprzyjającej powstawaniu nowych filmów: - Kraków powolutku staje się stolicą kina polskiego. Mamy kilka festiwali (...). Jako miasto zainicjowaliśmy wspólnie z Polskim Instytutem Sztuki Filmowej oraz Województwem Małopolskim na pewnego rodzaju ruch, który ma na celu wspieranie twórczości filmowej (...) połączone jednocześnie z promocją Krakowa i Małopolski. Udało się już kilka produkcji w tym systemie wyprodukować, następne czekają w kolejce - mówił, chwaląc jednocześnie dobrze wybraną selekcję filmowych tytułów festiwalu Off Plus Camera. - Przed nami już tylko z jednej strony Bollywood, z drugiej - Hollywood - zauważył prof. Jacek Majchrowski, mając na myśli realizowany niedawno w Krakowie film "Mujjahir" autorstwa Prashanta Chadha, jak i projekt adaptacji prozy Stanisława Lema, który ogłosił podczas trwania OPC laureat Oscara Roger Christian.

Film „Mała Matura 1947" mógł powstać także dzięki wsparciu Województwa Małopolskiego, co podkreślił drugi z obecnych na scenie gospodarzy - Witold Latusek z zarządu województwa. - Regionalny Fundusz Filmowy jest stworzony wspólnie z Gminą Miasta Kraków - mówił. - Rolą samorządu jest właśnie tworzenie takich zasad, które sprawią, że przemysł kreatywny będzie się rozwijał - powiedział.

Z widownią kina Kijów.Centrum przywitał się także reżyser Janusz Majewski. - Zrobiłem ten film dlatego, że to miasto przygarnęło nas - uciekinierów z innego pięknego galicyjskiego miasta, ze Lwowa w '45 roku. To, co opowiadam na ekranie, jest w dużej mierze oparte na moich własnych przeżyciach, a niektóre fakty są już faktami historycznymi. To państwo zobaczą. Chciałem powiedzieć, że można było pewnie oczekiwać, że zrobię ten film z jakimś sentymentem, wzruszeniem, romantycznie. Ale moja wrodzona ironia zawsze dochodzi do głosu i jakaś aura ironiczna jest w tym filmie, za co państwa przepraszam, a niektórych o tym pouczam - mówił reżyser, dziękując prezydentowi Krakowa, władzom miasta, oraz wszystkim, którzy pomagali w realizacji i wspierali ją finansowo.

Na premierze obecni byli twórcy filmu: operator Adam Bajerski oraz aktorzy: Marek Kondrat, Wiktor Zborowski i Sonia Bohosiewicz. Towarzyszyli im odtwórcy ról najmłodszych bohaterów - Adam Wróblewski i Antoni Królikowski. Na scenie znaleźli się także producenci obrazu: Włodzimierz Niederhaus i Tadeusz Drewno z WFDiF.

„Mała Matura 1947" Janusza Majewskiego trafia do kin w całej Polsce 15 kwietnia. Już wkrótce zamieścimy naszą rozmowę wideo z reżyserem filmu oraz odtwórcą jednej z drugoplanowych ról Markiem Kondratem.

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie