Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Pracownia Filmoteki Szkolnej

Pracownia Filmoteki Szkolnej
Anna Sienkiewicz-Rogowska, Anna Karp, ks. Jacek Kopeć, Zbigniew Waleryś, prof. Sławomir Bobowski, Fot. Marlena Matuszak

Pracownia Filmoteki Szkolnej w Kielcach

21 marca 2014    
PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej otworzył kolejne Pracownie Filmoteki Szkolnej w Kielcach, Woli Rzędzińskiej oraz Krasnymstawie. W każdej z tych miejscowości otwarciu Pracowni towarzyszyła konferencja prasowa, debata Skrytykuj.pl oraz warsztaty dziennikarskie. 17 marca Pracownia Filmoteki Szkolnej zaczęła działać w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki…

POLECANE

Pracownia Filmoteki Szkolnej

PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej otworzył kolejne Pracownie Filmoteki Szkolnej w Kielcach, Woli Rzędzińskiej oraz Krasnymstawie. W każdej z tych miejscowości otwarciu Pracowni towarzyszyła konferencja prasowa, debata Skrytykuj.pl oraz warsztaty dziennikarskie. 17 marca Pracownia Filmoteki Szkolnej zaczęła działać w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach.

Pierwsza Pracownia Filmoteki Szkolnej w województwie świętokrzyskim

17 marca w Katolickim Liceum Ogólnokształcącym im. Św. Stanisława Kostki w Kielcach uruchomiono  pierwszą w województwie świętokrzyskim Pracownię Filmoteki Szkolnej. W uroczystym otwarciu udział wzięli: pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji Anna Sienkiewicz-Rogowska, liderka Filmoteki Szkolnej Anna Karp, dyrektor Zespołu Szkół Diecezji Kieleckiej ks. Jacek Kopeć, aktor Zbigniew Waleryś, prof. Barbara Lena Gierszewska z Akademii Polskiego Filmu w Kielcach, prof. Sławomir Bobowski z Uniwersytetu Wrocławskiego, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego Jacek Kowalczyk,  Małgorzata Miazga z Samorządowego Ośrodka Metodycznego w Kielcach, przedstawiciel Diecezji Kieleckiej ks. Jan Zwierzchowski, kierownik kina "Fenomen" Jarosław Skulski,  nauczyciele i młodzież ze szkół w regionie oraz dziennikarze lokalnych mediów.

PISF wspiera edukację

- Jestem bardzo wdzięczny Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za to, że  odpowiedział na naszą potrzebę, by edukować młodzież również w dziedzinie sztuki filmowej. Wiele planów i marzeń każdej szkoły realizuje się dzięki nauczycielom i młodzieży. Jak ja mogę pomóc takim inicjatywom? Najważniejsze to nie przeszkadzać (...). Film tworzą reżyser, scenarzysta czy operator - to pokazuje, że młodzież może tutaj widzieć swoją przyszłość. Może też nauczyć się, jak umiejętnie czytać obrazy jej przekazywane - podkreślał ks. Jan Kopeć. - Będziemy się starać, aby ta Pracownia miała ważne miejsce w kształtowaniu naszej młodzieży, nie tylko w ramach wiedzy o kulturze, ale języka polskiego czy historii.

Liderka Filmoteki Szkolnej w Kielcach: Anna Karp

O  tym, jak wyglądały jej początki zaangażowania w działania Filmoteki Szkolnej opowiedziała liderka Anna Karp: - Zaproszono mnie na szereg szkoleń, to była współpraca kilkuletnia, przygotowująca do bycia w miejscu, w którym jestem teraz. W 2009 roku nawet nie mogłam sobie wyobrazić takiego scenariusza, jaki się dzisiaj realizuje, jest to dla mnie absolutne zaskoczenie (...). Praca z Filmoteką Szkolną, mówiąc górnolotnie, po prostu mnie uskrzydla. Jest to ten element pracy w zawodzie nauczyciela, który powoduje, że ja nie popadam w rutynę. To czego najbardziej się boję w wykonywaniu zadań, to zniechęcenia po latach rutynowego wypełniania obowiązków - podkreślała. - Zapraszam do współpracy nauczycieli z innych szkół. Jestem przekonana, że takie pracownie powstaną jeszcze w wielu miejscach.

Takie pracownie powinny powstawać w każdym z miast

- Takie pracownie powinny powstawać w każdym z miast (...). Jesteśmy w trakcie projektowania wydatków unijnych, więc jeśli tylko szkoły będą takie pracownie chciały mieć, to z chęcią pomożemy, na pewno nie będziemy przeszkadzać. Chciałbym podziękować PISF za wsparcie zakupu urządzeń cyfrowych, jest ich na terenie naszego województwa coraz więcej (...). Mam nadzieję, że ci samorządowcy, którzy jeszcze o tej inicjatywie nie wiedzą wkrótce o niej usłyszą i takie placówki w swoim regionie otworzą - mówił Jacek Kowalczyk z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Dostęp do materiałów w Internecie

- Liczę na to, że większość szkół bez problemu będzie miała dostęp do filmów, które Filmoteka Szkolna udostępnia online. Narzędzia, którymi dysponuje strona są bardzo użyteczne dla nauczycieli. Możecie tworzyć wirtualne klasy, czyli udostępniać na określony czas uczniom filmy, aby mogli obejrzeć w domu te, na które nie starczyło czasu w szkole. Równocześnie będziemy starać się, by udostępnić  kursy scenariuszowe dla uczniów. Pomoże nam w tym Uniwersytet Warszawski, który udostępni swoją platformę edukacyjną na potrzeby Filmoteki Szkolnej - podkreślała podczas konferencji Anna Sienkiewicz-Rogowska.

Skrytykuj.pl

Pełnomocnik Dyrektora PISF ds. Upowszechniania Kultury Filmowej i Promocji opowiedziała także o inicjatywie Skrytykuj.pl: - Namawiajmy uczniów do publikowania tutaj swoich pierwszych prób recenzenckich, nagrywania wideo recenzji. Najlepsze teksty i realizacje zostaną wyróżnione, a ich autorzy będą zasiadać w jury młodzieżowym na festiwalu Off Plus Camera w Krakowie i na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Wszystkie ścieżki łączą się na Filmotekaszkolna.pl

- Nie udałoby się to wszystko gdyby nie Koalicja dla edukacji Filmowej. To ogromna już w tej chwili liczba instytucji i osób prywatnych, zaangażowanych w edukację animatorów, stowarzyszeń i fundacji (...). Dzięki powiązaniom między nimi mamy możliwość rozprzestrzeniania informacji o tym, co nowego się pojawia, o kursach, które są do państwa dyspozycji. Wszystkie ścieżki łączą się na Filmotekaszkolna.pl, to najlepsze miejsce do szukania informacji - mówiła Anna Sienkiewicz-Rogowska przedstawiając instytucje uczestniczące w Koalicji dla Edukacji Filmowej.

- Dlaczego otwieramy Pracownię Filmoteki Szkolnej akurat w tej szkole? Bo jest tutaj wspaniała nauczycielka, która jest jednocześnie liderką i to dzięki niej jest tutaj Pracownia (...). Dzięki jej zaangażowaniu i chęci dzielenia się swoją wiedzą to miejsce będzie promieniować na inne szkoły - podkreślała.

Zbigniew Waleryś o Pracowni Filmoteki Szkolnej

- Te miejsca, gdzie pedagodzy potrafią wyłowić te cudowne talenty to coś bardzo ważnego. Pamięta się potem właśnie takich nauczycieli przez wiele, wiele lat. Jako aktorzy wychodzimy z mniejszych i większych miejscowości, gdzie działaliśmy na scenach szkolnych czy w kołach teatralnych. Takie Pracownie to prawdziwy skarb - mówił aktor Zbigniew Waleryś, opowiadając o tym, jak w wyborze zawodu pomogła mu nauczycielka.

W czasie trwania konferencji prasowej grupa uczniów z Kielc oglądała w Pracowni Filmoteki Szkolnej dokument Grzegorza Packa "Jestem zły". Po projekcji, w ramach kampanii Skrytykuj!, odbyła się debata którą poprowadzili młodzi krytycy filmowi: Anna Bielak i Błażej Hrapkowicz. Warsztaty dziennikarskie dla młodzieży, połączone z realizacją filmowego felietonu, poprowadziła ekipa realizatorska pod kierunkiem Katarzyny Szczuki-Niezabitowskiej.
 
Więcej informacji o projekcie na www.filmotekaszkolna.pl.

Marta Sikorska

1. Pracownia Filmoteki Szkolnej otwarta Więcej 1. Pracownia Filmoteki Szkolnej otwarta Pracownia Filmoteki Szkolnej Więcej Pracownia Filmoteki Szkolnej Pracownia Filmoteki Szkolnej Więcej Pracownia Filmoteki Szkolnej Debata o filmie "Gwizdek" Więcej Debata o filmie "Gwizdek"

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie