Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Polskie filmy na 31. IDFA

Polskie filmy na 31. IDFA

Polskie filmy na 31. IDFA

22 października 2018    
Trwa 31. edycja festiwalu IDFA w Amsterdamie. W programie nie zabrakło polskich filmów. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-25 listopada.

POLECANE

Polskie filmy na 31. IDFA

Polskie tytuły w programie 31. IDFA

W konkursie debiutów zostanie pokazany pełnometrażowy debiut reżyserski i producencki „Diagnoza” Ewy Podgórskiej. Producentką filmu jest Małgorzata Wabińska (Entertain Pictures). Więcej: www.pisf.pl/aktualnosci/diagnoza-w-konkursie-debiutow-na-31-idfa

Do konkursu dla dokumentów średniometrażowych zaproszono filmy „In Touch” Pawła Ziemilskiego oraz polsko-białoruską koprodukcję „Summa” w reżyserii Andrei Kutsila. Film dokumentalny „Połączeni” Aleksandry Maciejczyk będzie rywalizował w konkursie studenckim, a „Tańczę dla ciebie” Katarzyny Lesisz weźmie udział w konkursie Kids & Docs.

Do konkursu filmów krótkometrażowych komisja selekcyjna zaprosiła film „Miłość bezwarunkowa” Rafała Łysaka. Światowa premiera filmu odbyła się na 58. Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie film zdobył nagrodę Złotego Lajkonika.

W sekcji „Luminos” pokazane zostaną dwa polskie filmy „Jazda obowiązkowa” Ewy Kochańskiej oraz „Struggle: The Life and Lost Art of Szukalski” Irka Dobrowolskiego. Ostatni tytuł to polsko-amerykańska produkcja, w której producentami są m.in. Anna Dobrowolska (Film Street) oraz Leonardo DiCaprio i jego ojciec George DiCaprio. 

W specjalnym programie „Me” zaprezentowane zostaną dokumenty „Ojciec i syn” Pawła Łozińskiego oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego. Program „Me” skupia się na osobistych i autobiograficznych filmach dokumentalnych.

W tym roku gościem honorowym festiwalu IDFA będzie Helena Třeštíková, która wybrała dziesięć ważnych i inspirujących filmów dokumentalnych innych twórców. Na liście Heleny Třeštíkovej znalazła się „Pierwsza miłość” Krzysztofa Kieślowskiego.

W jury konkursu filmów studenckich filmy oceni Klaudiusz Chrostowski, z kolei Paweł Łoziński znalazł się w jury filmów dokumentalnych dla dzieci. 

Amsterdamski Festiwal Filmów Dokumentalnych IDFA jest jednym z najważniejszych festiwali dokumentalnych na świecie. Co roku przyciąga ponad 250 000 widzów, w tym pond 3 tysiące gości z branży dokumentalnej, a pokazywane na IDFA filmy często stają się później festiwalowymi ulubieńcami. W tym roku IDFA odbędzie się w dniach 14-25 listopada i będzie to 31. edycja festiwalu.

Polskie filmy na festiwalu IDFA

Polskie produkcje dokumentalne obecne są na festiwalu IDFA już od pierwszej edycji, a w ostatnich latach otrzymały na festiwalu kilka ważnych nagród i wyróżnień. W 1998 roku nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego jury przyznało filmowi Dariusza Jabłońskiego „Fotoamator”. W 2009 roku film „Sześć tygodni” Marcina Janosa Krawczyka zdobył główną nagrodę w Konkursie Dokumentów Krótkometrażowych. Rok później nominację do nagrody w kategorii filmów studenckich otrzymał „Seans w kinie Tatry” Igora Chojny. W 2012 roku aż dwa polskie filmy nominowane były do nagród IDFA – „Bad Boy – cela dla niebezpiecznych” Janusza Mrozowskiego w Konkursie Pełnometrażowym i „Rogalik” Pawła Ziemilskiego w sekcji krótkiego metrażu. W 2013 roku w sekcji dokumentów studenckich nominację otrzymała „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, a rok później Nagroda Specjalna Jury trafiła do Hanny Polak za film „Nadejdą lepsze czasy”. W 2015 roku festiwal wygrał film „Don Juan”, szwedzka produkcja wyreżyserowana przez Jerzego Śladkowskiego ze zdjęciami Wojciecha Staronia. W 2016 roku film w reżyserii Anieli Gabryel „Kiedy ten wiatr ustanie” otrzymał ARRI IDFA Award dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Studenckich, a „Więzi” Zofii Kowalewskiej Specjalną Nagrodę Jury. W ubiegłym roku jury za najlepszy film studencki uznało film „Call Me Tony” studenta Szkoły Filmowej w Łodzi Klaudiusza Chrostowskiego, a „Żalanasz – pusty brzeg” Marcina Sautera został najlepszym filmem krótkometrażowym.

Festiwalowi towarzyszą istniejące od 1996 roku targi filmowe Docs for Sale, które corocznie odwiedzają przedstawiciele branży dokumentalnej. Tak jak każdego roku w targowej wideotece znajdzie się kilkanaście polskich filmów dokumentalnych.

Źródło informacji: www.polishdocs.pl

Polskie filmy na 30. IDFA Więcej Polskie filmy na 30. IDFA

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie