Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

„Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”

„Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”
Fot. Krzysztof Wiktor/WFDiF

„Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”

31 października 2017    
W dniach 7-30 listopada 2017 roku w Galerii Kordegarda można zwiedzać wystawę „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” prezentującą kulisy powstawania niezwykłego cyklu filmów poświęconych historii Polski. Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF).

POLECANE

„Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach”

W dniach 7-30 listopada 2017 roku w Galerii Kordegarda można zwiedzać wystawę „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” prezentującą kulisy powstawania niezwykłego cyklu filmów poświęconych historii Polski. Pomysłodawcą i producentem cyklu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych (WFDiF).

Dziesięć filmów na stulecie odzyskania niepodległości

Fot. Krzysztof Wiktor/WFDiF

Cykl „Polska Niepodległa - Historia w ożywionych obrazach” to dziesięć ekranizacji wybranych dzieł malarskich i grafik, na których zostały przedstawione wydarzenia oraz postacie związane z dążeniami do odzyskania przez Polskę niepodległości. Cykl edukacyjny wyprodukowany został przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Dzięki pracy wybitnych twórców na ekranie ożywają m.in. Tadeusz Rejtan, Tadeusz Kościuszko, Emilia Plater, żołnierze spod Olszynki Grochowskiej, bohaterowie powstania styczniowego, szwoleżerowie z czasów Księstwa Warszawskiego, rewolucjoniści z 1905 roku, a także Józef Piłsudski wkraczający do Kielc na czele podległych mu oddziałów strzeleckich, które dały początek Legionom Polskim.

W rolach historycznych bohaterów występują znakomici polscy aktorzy, m.in: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner i Marcin Hycnar. Scenografia i kostiumy przenoszą widzów do przeszłości, pozwalając niejako wejść do wnętrza obrazu, przyjrzeć się jego bohaterom, usłyszeć ich rozmowy i poznać kontekst historyczny wydarzeń uwiecznionych przez artystę. Każdej historii fabularnej towarzyszy komentarz narratora, wybitnego polskiego aktora Olgierda Łukaszewicza, który opowiada o historycznym tle wydarzeń przedstawionych w filmie.

Fot. Krzysztof Wiktor/WFDiF

Każdy z filmów wywodzi się z wybitnego dzieła sztuki plastycznej. Wśród pierwowzorów znalazły się m.in. obrazy Wojciecha Kossaka („Przysięga Kościuszki na Rynku w Krakowie 24 marca 1794”, „Olszynka Grochowska” i „Emilia Plater w potyczce pod Szawłami”), Jana Matejki („Rejtan – Upadek Polski”), Jacka Malczewskiego („Wigilia na Syberii”), Maksymiliana Gierymskiego („Patrol powstańczy”), Artura Grottgera („Kucie kos”), Stanisława Masłowskiego („Wiosna roku 1905”), Horacego Verneta („Bitwa pod Somosierrą”) i Stanisława Kaczora-Batowskiego („Wejście strzelców Józefa Piłsudskiego do Kielc w 1914”).

Prezentowana forma nowoczesnej edukacji jaką jest cykl „Historia w ożywionych obrazach” pozwala w przystępny sposób zapoznać się z ważnymi postaciami związanymi z historią Polski oraz lepiej zrozumieć zagadnienia historyczne, może być pretekstem do dyskusji, a także znakomitym uatrakcyjnieniem zajęć szkolnych.

Wystawa w Galerii Kordegarda

Wystawa „Polska Niepodległa – Historia w ożywionych obrazach” zdradza kulisy powstawania tej niezwykłej serii i odkrywa przed widzami tajniki produkcji filmowej, od momentu powstawania scenariusza, poprzez zdjęcia filmowe, po efekty specjalne.

Widzowie będą mieli okazję zobaczyć kostiumy filmowych bohaterów, zobaczyć fotosy i werki z planu filmowego, obejrzeć wybrane filmy i poczuć niezwykłą atmosferę pracy na pla-nie filmowym.

Wystawie towarzyszyć będą również specjalne pokazy VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.

Wydarzenia towarzyszące

  • 7 listopada, g. 18.00 – wernisaż wystawy, w którym wezmą udział odtwórcy głównych ról filmowych: Marcin Bosak, Mateusz Damięcki, Tomasz Schimscheiner oraz reżyser cyklu Marek Brodzki.
  • 29 listopada, g. 18.00 – w rocznicę wybuchu powstania listopadowego odbędzie się specjalny pokaz filmu „Olszynka Grochowska” połączony z wykładem historyka.
  • 7 i 18 listopada – projekcje VR (ang. virtual reality), które pozwolą widzom przenieść się na plan jednego z filmów i z bliska przyjrzeć się pracy ekipy filmowej.

Projekt sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2021.

Producent cyklu: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.                                   

Organizatorzy wystawy: Narodowe Centrum Kultury, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Biuro Programu „Niepodległa”.

Galeria Kordegarda

ul. Krakowskie Przedmieście 15/17

Czas trwania: 07.11-30.11.2017

Wernisaż: 7.11, g. 18.00

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.kordegarda.org oraz www.facebook.com/ozywioneobrazy.

Link do wydarzenia na Facebooku: www.facebook.com/events/370486783371343/?active_tab=discussion.

Informacja prasowa 

Ruszyły zdjęcia do filmowej inscenizacji obrazu Jana Matejki Więcej Ruszyły zdjęcia do filmowej inscenizacji obrazu Jana Matejki

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie