Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Jacek Drosio laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej!

zdjęcie montażysty Jacka Drosio
Jacek Drosio. fot. Nowhere

Jacek Drosio laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej!

12 grudnia 2015    
12 grudnia Jacek Drosio odebrał w Berlinie Europejską Nagrodę Filmową 2015 dla Najlepszego Montażysty za współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

POLECANE

Jacek Drosio laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej!

12 grudnia Jacek Drosio odebrał w Berlinie Europejską Nagrodę Filmową 2015 dla Najlepszego Montażysty za współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Jacek Drosio Najlepszym Europejskim Montażystą 2015

12 grudnia 2015 w Berlinie odbyła się już 28. gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. W kategorii Najlepszy Europejski Montażysta nagrodę odebrał Jacek Drosio, za film "Body/Ciało" w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej.

Do Europejskiej Nagrody Filmowej 2015 w kategorii Najlepszy Europejski Reżyser była nominowana Małgorzata Szumowska za film "Body/Ciało".

Lista wszystkich tegorocznych laureatów Europejskich Nagród Filmowych jest dostępna na stronie EFA europeanfilmawards.eu.

Jacek Drosio

Jacek Drosio (1965) montażysta, producent. Odpowiedzialny za montaż filmów Małgorzaty Szumowskiej ("Body/Ciało", "W imię…", "Sponsoring", "33 sceny z życia", "Ono", "Szczęśliwy Człowiek"). Zdobywca Orła (Polskie Nagrody Filmowe) w kategorii Najlepszy Montaż za rok 2008 w filmie "33 sceny z życia". Autor zdjęć takich dokumentów jak "A czego tu się bać" czy "Mój tata Maciek". Odpowiada za montaż w ponad 20 polskich produkcjach. Drosio jest jednym z producentów i założycieli NOWHERE, którego "Body/Ciało" zostało wielokrotnym laureatem międzynarodowych festiwali (film otrzymał m.in. Srebrnego Niedźwiedzia dla najlepszego reżysera 65. Berlinale). Jako producent nagrodzony najważniejszymi polskimi nagrodami filmowymi (40. Festiwal Filmowy w Gdyni, PKO OFF Camera).

Pierwsza Europejska Nagroda Filmowa dla polskiego montażysty

Jacek Drosio jest pierwszym polskim montażystą, który został laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej.

W ostatnich latach Europejskie Nagrody Filmowej trafiły do twórców filmów współfinansowanych przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W 2014 r. twórcy filmu "Ida" zostali uhonorowani EFA w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser - Paweł Pawlikowski, Najlepszy Scenarzysta - Paweł Pawlikowski i Rebecca Lenkiewicz, Najlepszy Autor Zdjęć – Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. "Ida" otrzymała również Nagrodę Publiczności.

W 2013 r. Europejską Nagrodę Filmową dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego otrzymał Ari Folman za międzynarodową koprodukcję z polskim udziałem "Kongres".

W 2010 r. nagrodę w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy otrzymała Katarzyna Klimkiewicz za obraz "Hanoi-Warszawa".

W 2009 r. Europejskie Nagrody Filmowe otrzymali: Marcel Łoziński za film "Poste restante" (Najlepszy Film Krótkometrażowy) oraz Andrzej Wajda (FIPRESCI).

"Body/Ciało"

Janusz Gajos w filmie "Body/Ciało", fot. Michał Englert

Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny - Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.

Scenariusz filmu "Body/Ciało" Małgorzata Szumowska napisała wspólnie z Michałem Englertem, będącym jednocześnie autorem zdjęć. Obok Janusza Gajosa, Justyny Suwały i Mai Ostaszewskiej w filmie wystąpili m.in. Tomasz Ziętek, Ewa Dałkowska, Adam Woronowicz, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. Producentem obrazu jest firma NOWHERE, koproducentami Kino Świat, D35 i Mazowiecki Fundusz Filmowy. Światowym agentem sprzedaży filmu jest Memento Films International. Film był współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Światowa premiera filmu "Body/Ciało" odbyła się podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, gdzie obraz był prezentowany w ramach Konkursu Głównego. Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszą Reżyserię. Film został również doceniony za granicą m.in. na festiwalu Let's CEE w Wiedniu, Brukseli, Dortmundzie, Peru, Wilnie, na Malcie.

Ceremonia wręczenia EFA we Wrocławiu

29. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych (EFA) odbędzie się we Wrocławiu.

Więcej informacji: europeanfilmawards.eu.

"Ida" najlepszym filmem europejskim! Więcej "Ida" najlepszym filmem europejskim! Europejska Nagroda Filmowa dla "Kongresu" Więcej Europejska Nagroda Filmowa dla "Kongresu" Europejska Nagroda Filmowa 2010 dla "Hanoi-Warszawa"! Więcej Europejska Nagroda Filmowa 2010 dla "Hanoi-Warszawa"!

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie