Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Polacy nominowani do Łotewskich Nagród Filmowych

fotos z filmu "Świt"
"Świt". Fot. materiały prasowe

Polacy nominowani do Łotewskich Nagród Filmowych

16 września 2016     Marta Sikorska
Współfinansowana przez PISF łotewsko-estońsko-polska koprodukcja "Świt" (Ausma) Laily Pakalniny uzyskała aż 12 nominacji do Łotewskich Nagród Filmowych.

Polacy nominowani do Łotewskich Nagród Filmowych

13 września Łotewska Akademia Filmowa ogłosiła tytuły i twórców nominowanych do nagród Kristaps - odpowiednika polskich Orłów. Współfinansowana przez PISF łotewsko-estońsko-polska koprodukcja "Świt" (Ausma) Laily Pakalniny uzyskała aż 12 nominacji.

Nominacje dla Wojciecha Staronia i Natalii Czeczott

Polskim koproducentem "Świtu" jest Staroń Film. Producentem wykonawczym filmu jest firma Miracle Worker. Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń. Za kostiumy do filmu odpowiada Natalia Czeczott - oboje uzyskali nominacje w kategoriach Najlepsze Zdjęcia (Wojciech Staroń powalczy o nagrodę z Agnarem Thorissonem i Andrejsem Rudzātsem) oraz Najlepsze Kostiumy (Natalia Czeczott powalczy o nagrodę z Līgą Krāsone i Kristīne Jurjāne). "Świt" znalazł się wśród 3 najlepszych filmów roku, a obok nominowanych Polaków o nagrody powalczą także m.in. twórca ścieżki dźwiękowej Vestards Šimkus, aktorzy drugoplanowi Andris Keišs i Liena Šmukste i reżyserka Laila Pakalnina. Nagrody Lielā Kristapa są przyznawane od roku 1977. Wręczenie nagród tegorocznej edycji odbędzie się 12 października.

Film z szansą na nominacje do Europejskich Nagród Filmowych

Bohaterem filmu jest 10-letni Janis. Chłopiec jest pionierem i żyje w kołchozie o nazwie "Świt" na terenie dzisiejszej Łotwy. Jego ojciec jest wrogiem kołchozu (i systemu sowieckiego) i zamierza spalić siedzibę dyrekcji. Mały Janis zdradza i wydaje swojego ojca milicji, za co ojciec okrutnie się mści. Kto w tej sowieckiej przypowieści jest dobry, a kto zły? Historia filmu jest oparta na sowieckiej historii propagandowej o młodym pionierze Pawliku Morozowie, który zadenuncjował swego ojca tajnej milicji i w odwecie został zamordowany przez swoją rodzinę. Jego życie miało być inspiracją dla wszystkich "prawych" obywateli Związku Radzieckiego.

Światowa premiera filmu odbyła się w Konkursie Głównym 13. Festiwalu Black Nights w Tallinie - POFF w 2015 roku. W Polsce film miał premierę podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Warto dodać, iż film ubiega się o nominacje do Europejskich Nagród Filmowych.

Marta Sikorska

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie