Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Nagrody SFP wręczone

Nagrody SFP wręczone

18 grudnia 2012    

Nagrody SFP wręczone

17 grudnia w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nagród Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Za pracę na rzecz rozwoju polskiego kina uhonorowanych zostało 7 osób: Janusz Chodnikiewicz, Jerzy Kucia, Konstanty Lewkowicz, Tadeusz Kosarewicz, Marta Broczkowska, Lidia Zonn oraz Jerzy Płażewski.

Idea nagród SFP

Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich są wręczane od 2007 roku. Ich celem jest odznaczanie nie tylko tych przedstawicieli filmowych zawodów, którzy stoją na pierwszej linii - reżyserów, operatorów - ale także tych, których praca jest mniej spektakularna, a jednak niezbędna, czyli np.
dźwiękowców, montażystów czy scenografów.

Tegoroczna gala

W gali, która była zarazem wigilijnym spotkaniem członków Stowarzyszenia Filmowców Polskich, wziął udział Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz i prezes Stowarzyszenia Filmowców Polskich Jacek Bromski, którzy złożyli filmowcom życzenia. - Niech rok 2013 będzie pełen dyskusji o polskim filmie i jego znaczeniu w polskiej kulturze - mówił Bogdan Zdrojewski, wyrażając przy tym nadzieję, że dyskusje te prowadzone będą nie tylko w Warszawie, w Polsce, ale także w Cannes, Berlinie, Wenecji czy Los Angeles.

Siedmiu wspaniałych

Statuetki wykonane przez Dorotę Dziekiewicz - Pilich w tym roku otrzymali:

 • Janusz Chodnikiewicz - scenarzysta, reżyser filmów dokumentalnych, producent
 • Nazwisko Janusza Chodnikiewicza (...) wiąże się nierozerwalnie z Wytwórnią Filmową Czołówka, w której pracował pół wieku. Zrealizował też szereg filmów i zasłużył się dla kultury filmowej - podaje SFP w uzasadnieniu nagrody.

 • Jerzy Kucia - twórca filmów animowanych, pedagog
 • Jerzego Kucię Stowarzyszenie określiło wybitną indywidualnością w autorskim kinie animowanym, artystą, dla którego plastyczna kreska czy plama na ekranie nie są sposobem tradycyjnego opowiadania o zdarzeniach, lecz środkiem penetrowania świata wewnętrznych przeżyć człowieka.

 • Konstanty Lewkowicz - kierownik produkcji, pedagog
 • Umiejętności organizacyjne Lewkowicza uczyniły zeń specjalistę od serialowych superprodukcji w rodzaju "Czarnych chmur" czy Życia na gorąco" Andrzeja Konica. Nasz laureat to także wykładowca PWSFTviT (od 1979 r.), prorektor tej uczelni - czytamy w uzasadnieniu nagrody.

 • Tadeusz Kosarewicz - scenograf
 • Pięćdziesiąt lat pracy Tadeusza Kosarewicza w kinematografii zaowocowało jego scenografią w ponad dziewięćdziesięciu filmach, serialach i spektaklach Teatru Telewizji - zwraca uwagę Stowarzyszenie.

 • Marta Broczkowska - autorka opracowań muzycznych, konsultant muzyczny, montażystka dźwięku
 • W ciągu pięćdziesięciu lat pracowała przy ponad trzystu pięćdziesięciu filmach dokumentalnych i animowanych oraz ponad sześćdziesięciu fabularnych. (...) Nie sposób wymienić wszystkich filmów, przy których pracowała, często łącząc różne funkcje - podaje SFP.

 • Lidia Zonn - montażystka, pedagog
 • W uzasadnieniu nagrody dla montażystki i pedagog Lidii Zonn podkreślono, że z jej stołu montażowego zeszło wiele legendarnych filmów dokumentalnych i że w łódzkiej PWSFTviT prof. Zonn od lat kształci kolejne pokolenia polskich montażystów.

 • Jerzy Płażewski - krytyk filmowy, historyk i teoretyk sztuki filmowej otrzymał Nagrodę Specjalną
 • Stowarzyszenie pisze: - Rzadko miewa się w życiu takie chwile satysfakcji, jak ta, którą podczas jednego ze swoich ponad pięćdziesięciu pobytów na MFF w Cannes przeżył dr Jerzy Płażewski: Uczyłem się kina z pańskiej książki "Język filmu" - usłyszał od Emira Kusturicy. (...) Bywalec i juror najważniejszych festiwali filmowych, wiceprzewodniczący Polskiej Sekcji Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej FIPRESCI, od 1968 r. związany z otwartym na świat miesięcznikiem "Kino", (...) pomysłodawca pierwszej polskiej nagrody filmowej, Syrenki Warszawskiej.

Na podstawie informacji prasowej

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie