Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

"Młyn i krzyż" najlepszy w Luksemburgu

"Młyn i krzyż" najlepszy w Luksemburgu

24 października 2011    
Film "Młyn i krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego otrzymał Grand Prix na zakończonym 23 października Międzynarodowym Festiwalu CinEast w Luksemburgu. Film jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

POLECANE

"Młyn i krzyż" najlepszy w Luksemburgu

Film "Młyn i krzyż" w reżyserii Lecha Majewskiego otrzymał Grand Prix na zakończonym 23 października Międzynarodowym Festiwalu CinEast w  Luksemburgu. Film jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Najoryginalniejszy film europejski

Zadaniem Agnieszki Holland, przewodniczącej festiwalowego jury "Młyn i krzyż" jest podróżą, w którą nigdy nie moglibyśmy się wybrać bez Majewskiego (... ) to najbardziej oryginalny film w oficjalnej selekcji i prawdopodobnie najbardziej oryginalny film w tegorocznej europejskiej kinematografii. Specjalna nagroda jury przypadła węgierskiemu filmowi "Adrienn Pál" w reżyserii Ágnes Kotsis. Nagrodę publiczności otrzymał czeski obraz "Czech Made Man" Tomáša Řehořeka.

Młyn i krzyż

Najnowszy film Lecha Majewskiego jest próbą współczesnego odczytania słynnego obrazu Petera Bruegla "Droga na Kalwarię". Akcja toczy się w uciskanej przez Hiszpanów Flandrii w  roku 1564, kiedy Bruegel malował swoje arcydzieło. Śledzimy losy kilkunastu spośród setek uwiecznionych na płótnie postaci. Film był pokazywany na wielu zagranicznych festiwalach m.in. w Rotterdamie, Sundance, Istambule, Karlowych Warach i  Moskwie. To zdobywca 4 nagród na festiwalu w Gdyni i Złotego Anioła w Toruniu.

Polskie filmy na CinEast 2011

Festiwal CinEast odbywa się w Luksemburgu od 2008 roku. Podczas imprezy o nagrody walczą filmy z Węgier, Polski, Czech, Rumunii, Słowacji i Bułgarii. W tym roku luksemburska publiczność mogła zobaczyć oprócz filmu Lecha Majewskiego również "Salę Samobójców" Jana Komasy, "Chrzest" Marcina Wrony, "Różyczkę" Jana Kidawy-Błońskiego, "Lincz" Krzysztofa Łukaszewicza, "W ciemności" Agnieszki Holland. Odbyła się również retrospektywa filmów Marcina Koszałki.

4. edycja Międzynarodowego Festiwalu CinEast była współfinansowana przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.cineast.lu.

Informacja prasowa

Polskie filmy w Luksemburgu Więcej Polskie filmy w Luksemburgu Nowy film Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż" Więcej Nowy film Lecha Majewskiego "Młyn i krzyż" Lech Majewski skończył zdjęcia do filmu „Młyn i krzyż" Więcej Lech Majewski skończył zdjęcia do filmu „Młyn i krzyż" Rozmowa z Lechem Majewskim Więcej Rozmowa z Lechem Majewskim

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie