10 września 2013 podczas 38. Gdynia - Festiwal Filmowy odbyła się uroczysta gala wręczenia po raz szósty Nagród PISF - jedynych polskich nagród za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina.
- Jesteśmy bardzo zaskoczeni i dumni. Bardzo się cieszę, że to jest zwieńczenie wielu, projektów, które realizuje dla młodego widza Gabinet Edukacji Filmowej - mówił odbierając nagrodę Adam Kocher, dyrektor Pałacu Młodzieży w Łodzi.
- Jest to dla nas ogromne wyróżnienie. To ponad 30 lat mojej pracy. W imieniu nas wszystkich, którzy zajmują się edukacją filmową, mam ogromną prośbę do realizatorów filmowych: róbcie dużo więcej takich filmów, które moglibyśmy omawiać na portalu www.edukacjafilmowa.pl - mówiła Ewa Kanownik.
- Nasze wydarzenie powstało z potrzeby walki z granicą w mieście podzielonym sztucznie oraz chęci przełamywania stereotypów dzielących Polaków i Czechów - mówiła dyrektor festiwalu Jolanta Dygoś.
- Dziękujemy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej za to, że nas wspieracie od początku istnienia Instytutu- mówił Maciej Gil.
Prof. Tadeusz Lubelski, odbierając Nagrodę PISF w kategorii książka o tematyce filmowej z rąk prof. Wiesława Godzica powiedział: - Ogromnie mnie cieszy życzliwe przyjęcie tej książki. Powstała, bo wstrząsnęła mną ogromna ilość zmarnowanej energii, wspaniałych projektów, które z mnóstwa różnych powodów nie doszły do skutku.
- Chciałbym bardzo podziękować ludziom, którzy tworzą Against Gravity, to osoby, które dają dowód temu, że wiara w kino artystyczne czyni cuda. Dziękuję również Filmotece Narodowej i Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych za to, że popierają takich dystrybutorów jak my, którzy wierzą w kino artystyczne - dziękował odbierając nagrodę Artur Liebhart.
- Dziękuję bardzo Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej, który wspiera nasze działania za granicą. Bez tego wsparcia właściwie polskie kino nie mogłoby tam zaistnieć. Nasz festiwal jest permamentnym świętem polskiego kina: trwa od marca do grudnia w Hanowerze, Hamburgu, Lubece i Bremie. To wielka radość usłyszeć od widzów po projekcjach: to są fantastyczne filmy - mówiła dyrektor festiwalu Grażyna Słomka.
W tym roku nagrodę w kategorii "Krytyka filmowa" otrzymali ex aequo Barbara Hollender i Tadeusz Sobolewski.
- Bardzo się cieszę, że jestem tutaj z Tadeuszem. Przyjaźnimy się od lat. Kiedyś powiedział mi coś bardzo ważnego o naszym zawodzie: krytyk powinien być z filmem, a nie przeciwko filmowi. Dzisiaj to zadanie nie jest trudne, bo polskie kino przeżywa wspaniały czas i myślę, że jest przyjemnie mu towarzyszyć - mówiła Barbara Hollender.
Nagrody PISF są szczególnym wyróżnieniem w branży filmowej, doceniającym pracę osób i instytucji niezwiązanych z produkcją filmów. To jedyne polskie nagrody, wręczane w kilkunastu kategoriach, za znaczące osiągnięcia w upowszechnianiu i promocji polskiego kina i ułatwienie dostępu do polskiej twórczości filmowej. Nagrody PISF są przyznawane od 2008 roku. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje kultury, szkoły filmowe, władze samorządowe, instytucje pozarządowe związane z kulturą i inne podmioty działające w sektorze kultury.
Paulina Bez