Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Kulisy powstawania filmu „Twój Vincent”

Kulisy powstawania filmu „Twój Vincent”

Kulisy powstawania filmu „Twój Vincent”

5 lutego 2019    
W tym miesiącu, po roku od nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, ukaże się kolekcjonerski album związany z powstawaniem „Twojego Vincenta” oraz odbędą się specjalne pokazy filmu dokumentującego proces powstawania filmu.

Kulisy powstawania filmu „Twój Vincent”

W tym miesiącu, po roku od nominacji do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany, ukaże się kolekcjonerski album związany z powstawaniem filmu „Twojego Vincenta” oraz odbędą się specjalne pokazy filmu dokumentującego proces powstawania filmu.

„Twój Vincent” („Loving Vincent”) to pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska, która przedstawia życie i twórczość Vincenta van Gogha. Każda z 65 000 filmowych klatek została ręcznie namalowana techniką olejną na podobraziu z udziałem 125 malarzy z 20 krajów. Łącznie prace nad filmem trwały 10 lat. Postaci z obrazów mistrza ożywili aktorzy znani ze światowych produkcji: Douglas Booth („Duma i uprzedzenie”), dwukrotnie nominowana do Oscara Saoirse Ronan („Brooklyn”, „Pokuta”), Jerome Flynn („Gra o tron”), Aidan Turner („Hobbit”), Chris O’Dowd („Druhny”), Helen McCrory („Harry Potter i insygnia śmierci”, „Harry Potter i Książę Półkrwi”), John Sessions („Gangi Nowego Yorku”).

Film otrzymał ponad 100 nagród, w tym 23 nagrody przyznane przez publiczność, nominacje do Złotych Globów, BAFTA i Oscara, a także nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. Zdjęcia do filmu współtworzył nominowany w tym roku do Oscara za film „Zimna wojna” Łukasz Żal.

„Twój Vincent: podróż”

Fot. materiały prasowe

Twórcy filmu „Twój Vincent” zainspirowani spotkaniami i rozmowami z publicznością, postanowili przedstawić kulisy tej wyjątkowej pracy nad filmem. W odpowiedzi na zainteresowanie widzów na całym świecie, powstała książka oraz film dokumentalny, który przybliży niezwykłą przygodę, jaką „Twój Vincent” jest dla jego twórców.

„Twój Vincent: podróż” („Loving Vincent: The Journey”) to książka autorstwa Hugh Welchman’a (współscenarzysty, współreżysera i producenta filmu „Twój Vincent”), która ukaże się w lutym w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej. Album jest unikatowym zbiorem zdjęć z przebiegu prac nad filmem „Twój Vincent”, rozmów z twórcami oraz kompilacją dzieł van Gogha. Znajdziemy w niej 181 obrazów z filmu wraz z wyjaśnieniem techniki procesu odtwarzania dzieł van Gogha i tworzenia z nich filmu. W książce wykorzystano zdjęcia obrazów – kadrów z filmu, które aktualnie objeżdżają świat z wystawą Loving Vincent Exhibition. Wstęp do książki napisał Axel Ruger, dyrektor The Van Gogh Museum w Amsterdamie, które posiada największą kolekcję dzieł van Gogha na świecie. Za stronę wizualną albumu odpowiadają artyści malarze filmu „Twój Vincent”: Piotr Dominiak – dyrektor animacji i Krzysztof Nowicki. Książka będzie dostępna w salonach Empik.

„Książka nie jest tylko celebracją i objaśnieniem procesu artystycznego, uwzględnia również emocjonalny roller-coaster, jakiego doświadczyli twórcy w ich 10-letniej podróży: od momentu, gdy Dorota Kobiela pojawiła się w Łodzi z pomysłem na film, aż do ceremonii rozdania Oscarów. «Twój Vincent: Podróż» to książka stworzona z myślą o fanach filmu, wielbicielach Vincenta van Gogha i świata animacji, a także wszystkich, którzy są ciekawi kulis powstania filmu” – mówi Hugh Welchman.

„Twój Vincent: sen niemożliwy”

Fot. materiały prasowe

„Twój Vincent: sen niemożliwy” („Loving Vincent: The Impossible Dream”) to pełnometrażowy film dokumentalny w reżyserii Michała „Miki” Węcla, który jest zapisem kilku lat pracy nad filmem „Twój Vincent”. Kamera towarzyszy twórcom w ich zmaganiach na różnych etapach produkcji i dokumentuje skomplikowany proces malowania poszczególnych ujęć. W filmie poznajemy złożony etap powstawania filmu, towarzyszące temu chwile radości i satysfakcji, aż po spektakularny sukces w postaci nominacji do Oscara. Producentami filmu są Hugh Welchman i Sean Bobbitt z BreakThru Films.

Specjalne pokazy filmu w wybranych miastach już w lutym – szczegóły wkrótce na profilu filmu na Facebooku. Projekcjom towarzyszyć będzie niepowtarzalna okazja do rozmowy z twórcami filmu „Twój Vincent” – artystami malarzami.

Na podstawie informacji prasowej 

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie