Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Kraśnik będzie miał cyfrowe kino

Kraśnik będzie miał cyfrowe kino
Budynek Centrum

Kraśnik będzie miał cyfrowe kino

28 września 2011    
- Program cyfryzacji uruchomiony przez PISF jest bardzo ważny. Niestety taśma filmowa powoli odchodzi w zapomnienie. Jeśli ktoś myśli o szybkim dostępie do kopii, to musi się zdecydować na cyfryzację. Na szczęcie polskim kinom pomaga w tym PISF - mówi Grzegorz Smędek, kierownik kina "Metalowiec", które działa w ramach Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Kino otrzyma od…

POLECANE

Kraśnik będzie miał cyfrowe kino

Budynek Miejskiego Domu Kultury, w którym mieści się kino
Budynek Centrum Kultury i Promocji, w którym mieści się kino "Metalowiec". Fot. CKiP w Kraśniku

- Program cyfryzacji uruchomiony przez PISF jest bardzo ważny. Niestety taśma filmowa powoli odchodzi w zapomnienie. Jeśli ktoś myśli o szybkim dostępie do kopii, to musi się zdecydować na cyfryzację. Na szczęcie polskim kinom pomaga w tym PISF - mówi Grzegorz Smędek, kierownik kina "Metalowiec", które działa w ramach Centrum Kultury i Promocji w Kraśniku. Kino otrzyma od PISF ponad 185 tysięcy złotych.

"Metalowiec" jest kolejnym polskim kinem studyjnym, które otrzyma wsparcie od PISF w ramach programu cyfryzacji kin. - Niestety, nie zdążyliśmy na premierę "Bitwy Warszawskiej", ale wszystko powinno się rozstrzygnąć w pierwszej połowie października - mówi Grzegorz Smędek. Mieszkańcy muszą więc poczekać jeszcze chwilę na pierwsze seanse z wykorzystaniem nowego projektora.

Czekając na wsparcie miasta

PISF dofinansował 50% kwoty niezbędnej do zakupu nowego, cyfrowego wyposażenia. Potrzebne są jednak również dodatkowe środki, o które zabiega kierownik "Metalowca".

- Będziemy się starali o leasing operacyjny, mam nadzieję, że również miasto zwiększy swój wkład w nasz ośrodek kultury i będziemy mogli skorzystać właśnie ze środków miejskich przy zakupie nowego sprzętu - mówi Grzegorz Smędek.

Zmiany dzięki dotacjom z PISF

Kierownik kina "Metalowiec" bardzo się cieszy, że już niedługo kraśniczanie będą mogli przychodzić na seanse z wykorzystaniem nowego sprzętu, który zamierza wykorzystywać również do innych celów. - Myślę, że nasi mieszkańcy będę zainteresowani również inną formą spędzania czasu w naszym kinie, niż projekcje filmowe. Nowy sprzęt chcemy wykorzystać do transmisji wydarzeń sportowych i kulturalnych. To będzie zupełnie coś nowego.

"Metalowiec" przed cyfryzacją otrzymał już wcześniej wsparcie finansowe od PISF. - Skorzystaliśmy z dofinansowania Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej cztery lata temu, przy zakupie nagłośnienia cyfrowego Dolby Digital. Grzegorz Smędek chce wprowadzać kolejne zmiany w wyposażeniu kina i zapewnia, że w przyszłości będzie ubiegał się o dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego "Rozwój kin".

Ważny punkt na mapie kulturalnej

"Metalowiec" jest jedynym czynnym kinem w 35 tysięcznym Kraśniku, oddalonym o 49 kilometrów od Lublina. 10 lat temu mieszkańcy miasta mieli do wyboru jeszcze drugie kino, ale zostało ono zamknięte z powodu braku pieniędzy na prowadzenie działalności. Z kina w Kraśniku korzystają również chętnie widzowie z okolicznych miejscowości i wsi, których nie stać na wyprawę do Lublina czy Opola Lubelskiego.

Zdaniem Grzegorza Smędka, "Metalowiec" jest bardzo ważnym elementem Centrum Kultury i Promocji, które dba o życie kulturalne mieszkańców Kraśnika i nie wyobraża sobie miasta bez działającego kina. - Stałoby się bardzo źle, gdyby jedyne kino w promieniu 40 kilometrów zostało zamknięte. Myślę, że jest ono coraz ważniejszym punktem na mapie kulturalnej Kraśnika i całej naszej gminy. 

Kilka słów o Metalowcu

Kino "Metalowiec" powstało w połowie lat 60-tych. Należy do ogólnopolskiej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. Dysponuje jedną salą kinową, która może pomieścić 500 widzów i jest również wykorzystywana do przedstawień teatralnych i koncertów. Oprócz normalnych seansów, w kinie przez cały rok odbywają się imprezy filmowe, działa miejscowy DKF.

19 września zakończyła się 5. edycja Festiwalu Dobrych Filmów, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Grzegorz Smędek. - Kiedy zaczynałem pracę w 2006 roku, kino było w zasadzie na krawędzi przepaści: bardzo niska frekwencja, późno otrzymywane kopie, mało ciekawych seansów. Pomysłem na zmianę tej sytuacji był m.in. właśnie ten festiwal. Podczas tegorocznej imprezy widzowie mogli obejrzeć najlepsze filmy ze światowej klasyki oraz polskie i zagraniczne nowości.  

Paulina Bez

Rewolucja cyfrowa w kinach Więcej Rewolucja cyfrowa w kinach Kino Kryterium będzie cyfrowe Więcej Kino Kryterium będzie cyfrowe Cyfrowe "Echo" miasta Więcej Cyfrowe "Echo" miasta Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Więcej Cyfrowa przyszłość "Wilgi" Cyfrowy "Wrzos" Więcej Cyfrowy "Wrzos" Cyfryzacja w Międzyrzeczu Więcej Cyfryzacja w Międzyrzeczu Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Więcej Czechowicki "Świt" kinem cyfrowym Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Więcej Cyfryzacja lubelskiej "Bajki" Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu Więcej Cyfryzacja jeleniogórskiego Lotu

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie