Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

„Kościuszko pod Racławicami" z 1913 r. trafił do FN

„Kościuszko pod Racławicami" z 1913 r. trafił do FN

26 listopada 2009    
Fragment filmu „Kościuszko pod Racławicami" przekazał do zbiorów Filmoteki p. Jan M. Łysko. To kopia wykonana w 1927 r.

„Kościuszko pod Racławicami" z 1913 r. trafił do FN

Fragment filmu „Kościuszko pod Racławicami" przekazał do zbiorów Filmoteki p. Jan M. Łysko. To kopia wykonana w 1927 r. Film został zrealizowany 1913 r., a w 1927 po przeróbkach wszedł ponownie na ekrany pod zmienionym tytułem „Bitwa pod Racławicami".


Do Filmoteki trafiły dwie rolki filmu - ok. 450 m na taśmie 35 mm (cały film miał 1600 m). Są na nich m.in. sceny z przysięgi Tadeusza Kościuszki na rynku krakowskim oraz sceny bitewne.


Odnaleziony fragment filmu zidentyfikowała filmograf Renata Wąsowska we współpracy z historykiem filmu prof. Małgorzatą Hendrykowską. Można to było zrobić tylko na podstawie materiałów z ówczesnej prasy, ponieważ nie zachowały się żadne inne materiały dokumentacyjne, np. fotosy.

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie