Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Kinoteka Sztokholm

Kinoteka Sztokholm

7 października 2009    
Nowy interdyscyplinarny festiwal filmów polskich Kinoteka zaczyna się 8 października w Sztokholmie. Imprezę organizuje Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z PISF i wieloma szwedzkimi partnerami.

Kinoteka Sztokholm

Nowy interdyscyplinarny festiwal filmów polskich Kinoteka zaczyna się 8 października w Sztokholmie. Imprezę organizuje Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z PISF i  wieloma szwedzkimi partnerami.

W czasie festiwalu będą pokazywane współczesne polskie kino i filmy, które powstały przed 1989 r. Projekcje zaplanowano w kilku sztokholmskich kinach (m.in. Kino Sture, Zita i Bio Rio) oraz we współpracy z istniejącymi festiwalami (m.in. Festiwalem Filmów Animowanych FIA i Betting on Shorts).


Kinotekę zainauguruje 8 października najnowszy film Xawerego Żuławskiego „Wojna polsko-ruska" nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po premierze odbędzie się spotkanie z reżyserem.


Kinoteka Sztokholm podzielona jest na trzy bloki tematyczne:


1. Przed rokiem 1989 - retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy organizowana we współpracy ze Szwedzkim Instytutem Filmowym.


2. Indywidualiści - najnowsze filmy najbardziej oryginalnych reżyserów polskich, m.in. Małgorzaty Szumowskiej, Jerzego Skolimowskiego i Krzysztofa Krauze.


3. Eksperyment - polskie video-art (m.in. filmy Karola Radziszewskiego) oraz polskie filmy animowane (w tym szwedzka premiera najnowszego filmu Tomasza Bagińskiego, „Kinematograf").


Z festiwalem Kinoteka Sztokholm związana też będzie wielka niespodzianka muzyczno-wizualna, czyli DJ Maceo Wyro, kino nieme i Pola Negri, polska gwiazda Hollywood.


W czasie trwającego kilka tygodni festiwalu odbywać się też będą panele i wykłady na temat polskiego filmu, w tym polsko-czesko-szwedzka dyskusja na temat warunków dla rozwoju kina niezależnego w Europie Środkowo-Wschodniej po 1989 r. - moderowana przez jednego z najciekawszych szwedzkich krytyków filmowych Hynka Pallasa.


Kinoteka Sztokholm jest szwedzką edycją odbywającego się w Wielkiej Brytanii festiwalu pod tą samą nazwą koordynowanego przez Instytut Kultury Polskiej w Londynie.


Partnerami Instytutu Polskiego przy organizacji imprezy są m.in. PISF, Cinemateket, sztokholmski festiwal filmów animowanych FIA, Sturebiografen i kino Zita.

Więcej informacji:
Kinoteka Sztokholm (oficjalna strona festiwalu): www.kinoteka.se
Instytut Polski w Sztokholmie: www.polskainstitutet.se

Partnerzy festiwalu:

PISF
Instytut Polski w Londynie: www.polishculture.org.uk
Cinemateket: www.sfi.se/sv/cinemateket/Om-cinematek
Kino Sture: www.biosture.se
Kino Zita: www.zita.se
Festiwal FIA Stockholm: www.fiastockholm.se
Festiwal Filmów Animowanych OFAFA: www.ofafa.pl/pages/index.php
Festiwal Filmów Animowanych Betting on Shorts: www.bettingonshorts.com

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie