Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Skolimowski i Polański w Paryżu

Jerzy Skolimowski i Roman Polański uhonorowani w Paryżu

8 grudnia 2011    
W Paryżu trwa czwarta edycja festiwalu Kinopolska. Jego otwarcie poprzedziło uroczyste przyjęcie, w trakcie którego Minister Kultury i Komunikacji Francji, Frédéric Mitterrand, odznaczył Jerzego Skolimowskiego Krzyżem Oficerskim Ordre des Arts et des Lettres, a dyrektor Cinémathèque française, Serge Toubiana otrzymał z rąk Ambasadora Tomasza…

POLECANE

Skolimowski i Polański w Paryżu

W Paryżu trwa czwarta edycja festiwalu Kinopolska. Jego otwarcie poprzedziło uroczyste przyjęcie, w trakcie którego Minister Kultury i Komunikacji Francji, Frédéric Mitterrand, odznaczył Jerzego Skolimowskiego Krzyżem Oficerskim Ordre des Arts et des Lettres, a dyrektor Cinémathèque française, Serge Toubiana otrzymał z rąk Ambasadora Tomasza Orłowskiego Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

- Za zaangażowanie i odwagę sprzeciwu, w którym trwasz odporny na konformizm, za to, że patrzysz na wspólne dramaty jak na sprawy jednostkowe i osobiste, wnosząc tym samym odnowę do języka kina - siódmej sztuki - mówił, wręczając odznaczenie Jerzemu Skolimowskiemu, Frédéric Mitterrand. - Niepokorny duchu, frenetyczny w latach 60., jeśli dziś zbliżasz się do kontemplacji, to i tak twoje filmy wyrażają szaleńczą moc życia, opór wobec wszelkich postulatów.  Wolny, wiecznie w ruchu, obdarzony intuicją, zderzający kino oparte w rzeczywistości społecznej z czystą poezją - razem z Andrzejem Wajdą i Milošem Formanem, stanowicie trzon wschodniej awangardy, w której nadal pozostajesz barwnym outsiderem.

W uroczystości wzięli udział m.in. Podsekretarz Stanu w MKiDN, Monika Smoleń, Dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz, były francuski Minister Kultury, deputowany do Zgromadzenia Narodowego, Jack Lang, Roman Polański, Prezes SFP, Jacek Bromski, nowy Dyrektor Narodowego Centrum Kinematografii (CNC), Eric Garandeau, dyrektor festiwalu w Cannes, Thierry Frémaux. Gospodarzem był Ambasador RP we Francji, Tomasz Orłowski.

Platynowe Lwy dla Romana Polańskiego

6 grudnia miała miejsce gala otwarcia festiwalu Kinopolska, podczas której Dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz oraz Prezes SFP, Jacek Bromski wręczyli Romanowi Polańskiemu Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Nagrodę, której reżyser nie mógł odebrać podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni z powodu pracy nad filmem "Rzeźnia". Obraz wchodzi właśnie na ekrany francuskich kin.

Otwarcie poprzedziły wystąpienia Podsekretarz Stanu w MSZ, Beaty Stelmach i Podsekretarz Stanu w MKiDN, Moniki Smoleń. Zaprezentowano zrekonstruowany cyfrowo film Andrzeja Wajdy "Niewinni czarodzieje", w którym - jako aktorzy - wystąpili obecni podczas projekcji Jerzy Skolimowski i Roman Polański.

Festiwal Kinopolska

Do 13 grudnia 2011 w paryskim kinie Reflet Médicis można oglądać najnowsze i  najbardziej zauważane na arenie międzynarodowej polskie produkcje, między innymi: "Salę Samobójców", "Ki", "Erratum", "Lęk wysokości", "Galerianki" i  "Młyn i  krzyż".

Przypomniane zostaną również filmy reżyserów, którzy wpisali się w historię Festiwalu w Cannes. Na ekran powrócą dzieła Krzysztofa Kieślowskiego, Jerzego Skolimowskiego, Wojciecha J. Hasa, Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Żuławskiego i  Romana Polańskiego.

Paryscy widzowie zobaczą także krótkometrażowe filmy w  ramach promującego je na świecie cyklu From Poland with Shorts.

Po pokazach w  Paryżu, Kinopolska pojedzie w  podróż po całej Francji, zatrzymując się w  Strasburgu, Reims, Tuluzie, Lionie, Montpellier, St Etienne, Clermont-Ferrand, Orleanie i  Lille.

Organizatorami festiwalu są: Instytut Polski w  Paryżu i  Stowarzyszenie  Lumières of Europa.

Festiwal jest współfinansowany przez PISF - Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji o  festiwalu i  program na stronach: www.kinopolska.fr, www.institutpolonais.fr.

Wystąpienie Frédérica Mitterranda - cytat za www.sfp.org.pl.

"Essential Killing" na liście Top 10 Cahiers du Cinéma Więcej "Essential Killing" na liście Top 10 Cahiers du Cinéma

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie