Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Krakowskie Przedmieście 21/23
00-071 Warszawa

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 42 10 130
fax: + 48 22 42 10 241
e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 42 10 189
e-mail: rzecznik@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

"Gwizdek" wygrywa Sundance!

"Gwizdek" wygrywa Sundance!

23 stycznia 2013    
Współfinansowany przez PISF film "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego wygrał konkurs filmów krótkometrażowych Festiwalu Sundance.

"Gwizdek" wygrywa Sundance!


"Gwizdek". Fot. Studio Munka/SFP

Współfinansowany przez PISF film "Gwizdek" Grzegorza Zaricznego wygrał konkurs filmów krótkometrażowych Festiwalu Sundance.

Polski dokument najlepszy

"Gwizdek" Grzegorza Zaricznego znalazł się w grupie 15 filmów zaakceptowanych do konkursu krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film wyprodukowało w ramach cyklu "Pierwszy dokument" Studio Munka. Koproducentem filmu jest FilmFull Service.

"Gwizdek" to opowieść o młodym chłopaku z małej miejscowości pod Krakowem, który na co dzień pracuje fizycznie, a w weekendy sędziuje mecze piłkarskiej b-klasy. Film Grzegorza Zaricznego pokonał m.in. najnowszy film Morgana Spurlocka "You Don't Know Jack", nowy film mistrza dokumentu Alberta Mayslesa "The Secret of Trees" oraz filmy Ewana McNicola i Michaela Almereydy.

Polskie krótkie metraże w programie Sundance

"Gwizdek" to już piąty polski film, który w ciągu ostatnich czterech lat zostaje wybrany do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. W ubiegłym roku Polskę na Sundance reprezentowały fabularne "Opowieści z chłodni" Grzegorza Jaroszuka. Warto także wspomnieć, że dwa lata temu dokumentalny krótki metraż "Poza zasięgiem" Jakuba Stożka zdobył na amerykańskim festiwalu specjalne wyróżnienie.

"Nieulotne" w konkursie filmów fabularnych

Podczas festiwalu Sundance swoją premierę miał najnowszy film Jacka Borcucha. "Nieulotne" jest już drugim współfinansowanym przez PISF filmem Jacka Borucha, który zostanie pokazany na Sundance. W 2010 roku amerykańska publiczność mogła zobaczyć na festiwalu "Wszystko, co kocham".

MFF Sundance

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych świecie festiwali kina niezależnego. Impreza wymyślona przez aktora Roberta Redforda, odbywa się od 1981 roku w stanie Utah w USA. Sundance Film Institute wspomaga kino niezależne - daje stypendia reżyserom, scenarzystom i producentom, a także współfinansuje filmy.

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.sundance.org.

Marta Sikorska, Paulina Bez, portalfilmowy.pl

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.legalnakultura.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie